ABD: Cumhuriyetçiler Biden’ın Planı Hakkında Kararsız

Biden’ın İsrail’e yeni savunma yardımını genişletme teklifine karşı olduklarını dile getiren Cumhuriyetçilerin sayısı giderek artıyor.

Florida Temsilcisi Byron Donalds, 20 Ekim 2023’te Washington’daki ABD Kongre Binası’nda, Cumhuriyetçiler Meclisi’nin gazetecilere kapalı yapılan toplantısına katılanlardan biriydi (Fotoğraf: Wikimedia).

ABD’de giderek artan sayıda Cumhuriyetçi milletvekili, Başkan Joe Biden’ın İsrail’e yeni savunma yardımını büyüterek 105 milyar dolarlık bir harcama paketine dönüştürme önerisine karşı olduklarını dile getiriyor.

Başkan Biden, İsrail’in güvenliğini artırmak için yaklaşık 14 milyar dolarlık ek savunma harcaması önerdi. Başkanın harcama önerisinde, İsrail’e yapılan yardımla Ukrayna’ya sağlanması planlanan ek 61 milyar dolarlık askeri destek birleştirilmek isteniyor.

7 Ekim’deki Hamas saldırısında güney İsrail’de yüzlerce sivilin ölmesinin ardından, İsrail savunmasını güçlendirme çağrıları, iki partiden de geniş destek almıştı. Öte yandan Cumhuriyetçiler arasında, Rusya ile devam eden savaşta Ukrayna ordusunu destekleme çabaları konusundaki fikir ayrılıkları giderek artıyor.

Florida Temsilcisi Byron Donalds 19 Ekim’de NTD News’e şunları söyledi: “Bunları birleştirmezsek daha iyi olmaz mı? Ayrı olmalılar; ikisi tamamen farklı konular. Açıkçası İsrail, bölgedeki en büyük müttefikimiz. Onlar dünyadaki en yakın dostumuz. Yani öncelikle onlarla ilgilenmemiz, bunu aradan çıkarmamız gerekiyor. Ukrayna’ya gelince, Cumhuriyetçilerin yardım kapsamının nereye kadar genişleyeceği konusunda ciddi endişeleri var. Plan nedir? Bunu daha ne kadar süre devam ettireceğimiz konusunda Başkan’ın görüşü nedir?”

Donalds gibi Texas Temsilcisi Beth Van Duyne da İsrail ve Ukrayna’ya verilen desteği iki ayrı konu olarak nitelendiriyor. Ukrayna’ya destek sağlanması konusu, ABD’nin hâlihazırda sağladığı desteğin ardından, yeniden değerlendirilmeli.

Van Duyne, NTD News’e “Bence bunlar tamamen farklı iki savaş, ikisi tamamen farklı bütçelere sahip” dedi. “Ukrayna’ya zaten önemli miktarda dolar gönderdik ve bu paraların nasıl harcandığını öğrenmek isteriz.”

Beyaz Saray ve Cumhuriyetçiler Meclisi, İsrail ve Ukrayna Fonları Konusunda Çatışıyor

19 Ekim’de Dört Cumhuriyetçi Senatör, Başkan Biden’ın 105 milyar dolarlık harcama talebi içinden İsrail ile ilgili finansmanı, bağımsız bir talep olarak geçirecek bir yasa tasarısı sundu.

New York Temsilcisi Marc Molinaro hem İsrail’i hem de Ukrayna’yı desteklemeye karşı olmadığını belirtti. Ancak her ülkenin savaşının farklı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

NTD News’e verdiği demeçte “Bizden Ukrayna’ya destek sağlamaya devam etmemiz isteniyorsa ve bu arada Ukrayna ile omuz omuza durmamız gerekiyorsa, belirli bir düzeyde inceleme yapılması ve Başkan ile Kongre’nin benimsediği misyonun ve hedefimizin ortak olduğuna dair bir iddianın olması gerekir” dedi.

Bazı Cumhuriyetçiler İsrail ve Ukrayna Yardımlarını Birleştirmeye Açık

Cumhuriyetçilerin tamamı Ukrayna’ya yeni fon sağlanmasına karşı değil. Diğerleri gibi başkanın konuyu İsrail’deki son çatışmalara bağlama planı hakkında endişeli değiller.

Florida Temsilcisi Maria Salazar, NTD News’e hem Ukrayna’daki savaşın hem de yeni İsrail-Hamas çatışmasının ABD’nin dikkatini gerektiren konular olduğunu söyledi. Bunları birleştirmede herhangi bir sorun görmediğini belirtti.

“İster ayrı ayrı, ister bir arada, her iki konuma da yardım sağlamalıyız” dedi. “Ukrayna’yı terk edemeyiz çünkü bu, Vladimir Putin’e artık işin içinde olmadığımıza dair çok ama çok kötü ve tehlikeli bir mesaj gönderecektir… Bunlar yardım etmemiz gereken bölgesel savaşlardır. Aksi takdirde, daha büyük, daha büyük bir anlaşmazlığa dönüşebilir.”

Senato Azınlık Lideri ve Kentucky Temsilcisi Mitch McConnell, 22 Ekim’de CBS News’e verdiği röportajda, Ukrayna ile ilgili yardımdan bağımsız olarak İsrail’e yardım yapılmasının “hata” olacağını söyledi.

McConnell, “Senato’daki ve belki de Temsilciler Meclisi’ndeki bazı Cumhuriyetçilerin, Ukrayna’nın bir şekilde farklı olduğunu düşündüğünü biliyorum. Ben iki savaşı birbiriyle bağlantılı görüyorum” diye ekledi.

ABD’nin Ukrayna’daki savaşa verdiği destek, Cumhuriyetçileri keskin bir şekilde ikiye böldü. Geçen ay Temsilciler Meclisinde 117 Cumhuriyetçi 300 milyon dolarlık Ukrayna harcama paketine karşı oy kullanırken, 101 Cumhuriyetçisi tasarı lehinde oy kullandı.

Hükümet bütçesi için yapılan görüşmeler sırasında Georgia Temsilcisi Marjorie Taylor Greene, Ukrayna’ya yeni destek içeren herhangi bir bütçe anlaşmasını desteklememekle tehdit etti.

Florida Temsilcisi Matt Gaetz, California Temsilcisi Kevin McCarthy’yi Temsilciler Meclisi Başkanlığı görevinden alma çabalarına öncülük etti. McCarthy’yi Temsilciler Meclisi’nin diğer üyelerinin arkasından iş çevirmekle suçladı. Hatta Demokratlarla Ukrayna’ya yeni fon sağlamak için gizli bir anlaşma imzaladıklarını iddia etti. McCarthy daha sonra Meclis başkanlığından azledildi. Yerine birini bulma çabaları üç hafta sürdü.

Bu habere NTD News katkı sağlamıştır.

Yazan: Ryan Morgan ve Melina Wisecup, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.