ABD-Çin Arasındaki Anlaşma İmzalandı

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu He, aralarındaki ticaret savaşını bitirecek olan birinci faz anlaşmasını imzaladı.

ABD ile Çin arasında uzun süredir devam eden müzakereler sonrasında birinci faz ticaret anlaşması, Beyaz Saray’da düzenlenen törenle Trump ve Liu tarafından imzalandı.

Düzenlenen törende gerçekleştirilen canlı yayında konuşan Trump, anlaşmanın bir dönüm noktası olduğunu ifade ederek, “Bugün Çin ile daha önce atılmamış çok önemli bir adımı atarak birinci faz ticaret anlaşmasını imzalıyoruz. Bu daha önceki herhangi bir anlaşmadan çok daha büyük.” şeklinde konuştu.

Yakın gelecekte Çin’e gideceğini belirten Trump, ikinci faz anlaşma için çalışmalara başladıklarını ancak üçüncü faz gibi bir sürecin söz konusu olmadığını vurguladı.

Liu, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Trump’a hitaben kaleme aldığı bir mektubu da katılımcıların önünde okudu.

İmzalanan Anlaşmanın İçinde neler var?

ABD, 15 Aralık’ta açıkladığı ve 160 milyar dolar değerinde Çin menşeli tüketici ürününe ek vergi uygulama kararından vazgeçecek.

Çin, bunun karşılığında önümüzdeki 2 yıl içerisinde ABD’den 200 milyar değerinde mal ve hizmet satın alma taahhüdü verecek.

200 milyar dolarlık mal ve hizmet birden çok kategori kapsayacak; 75 milyar dolar değerinde imalat ürünleri, 50 milyar değerinde enerji, 40 milyar dolar değerinde tarım ürünleri ve 35-40 milyar dolar değerinde hizmet satın alınacak.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.