ABD – Çin Gerilimi Büyüyor

ABD ile Çin arasında bir süredir devam eden gerilim tırmanıyor. Covid-19’un küresel bir salgın halini almasında Washington’ın suçladığı Çin’den yeni açıklamalar geldi.

Geçen hafta Çinli siber saldırganların Covid-19 araştırmaları ve aşı çalışmalarını çalmak için saldırıya geçtiğine dair iddiaların ardından bugün peş peşe tansiyon yükselten açıklamalar yapıldı.

ABD’nin Houston kentinde bulunan Çin konsolosluğunu kapatma kararı almasının ardından Çin’in Wuhan’da bulunan ABD konsolosluğunu kapatma kararı alacağı iddia edildi.

ABD’nin Houston kentinde bulunan Çin konsolosluğunu 72 saat içinde kapatmasını istedi.

Söz konusu karar sonrası Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan “Salı günü bize böyle bir talep geldi ve konsolosluğun kapatılması istendi. Konsoloslukta çalışmalar normal bir şekilde devam ediyordu. Bu talebi kınıyoruz. ABD yanlış kararını düzeltmeli ya da karşılığına hazır olmalı.” denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ortagus, “Houston’daki Çin Başkonsolosluğu’nun kapanması için talimatı verdik. Bunu ABD’nin fikri mülkiyetini ve ABD’lilerin özel bilgilerini korumak için bu kararı aldık. ABD, Çin’in toprak bütünlüğümüze karşı ihlallerini ve halkımızı sindirmeye çalışmasını tolere edemeyiz” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.