ABD, Çin Rejimi’ne Falun Gong Zulmünü Durdurması İçin Çağrıda Bulundu

Fotoğraf; Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times

Amerika Birleşik Devletleri, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP), Falun Gong spiritüel uygulamasına karşı yaptığı “ahlaksız istismara ve kötü muamelesine” hemen son vermesi yönünde çağrıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, üst düzey yönetim tarafından düzenlenen basın açıklamasında, Çin’de yapılan baskı hakkında, “Yirmi bir yıldır Falun Gong uygulayıcılarına yapılan zulüm çok uzun ve sona ermesi gerekiyor.” dedi.

Pekin’deki zulüm kampanyasının başlamasının 21’inci yılı olan 20 Temmuz’da, “Kapsamlı kanıtlar, PRC [Çin Halk Cumhuriyeti] hükümetinin, Falun Gong uygulayıcılarına işkence yaptığı ve binlerce kişinin gözaltına alınması da dahil olmak üzere, bu topluluğu bugüne kadar bastırmaya ve kötü amaçları için kullanmaya devam ettiğini gösteriyor.” dedi.

Pompeo ayrıca Çin rejiminin tutukladığı Falun Gong taraftarlarını serbest bırakmasını ve kayıp uygulayıcıların nerede olduğunu açıklamasını istedi.

Zulmün yıldönümünde, Falun Gong uygulayıcılarıyla dayanışma içinde olan ve onlara olan desteğini ifade eden yaklaşık 30 ABD’li milletvekilinin ve yetkilisinin görüşlerine de değindi. Dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce meclis üyesi de rejimin acımasız baskısını kınadı.

ABD’nin Uluslararası Dini Özgürlük Büyükelçisi Sam Brownback, 20 Temmuz’da Pekin’de devam eden zulüm hakkında Falun Gong temsilcileriyle konuştuğunu söyledi.

Brownback yazdığı bir tweet içinde, “PRC hükümet baskısıyla tehdidi altındayken inançlarından vazgeçmeyi reddeden Falun Gong uygulayıcılarının azminden ilham alıyorum” dedi.

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, meditatif egzersizler içeren ve doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerine dayanan bir dizi öğretiyi içeren spiritüel bir disiplindir. Resmi Çin verilerine göre, 1990’ların sonunda uygulama yapan en az 70 milyon kişi Çin’de yayılmıştı.

20 Temmuz 1999’da, ÇKP, Çin’deki Falun Gong uygulayıcıları ve onun popülaritesini kendine tehdit olarak gördüğü zaman uygulamayı yasakladı, böylece uygulayıcılar kendilerini zulmün hedefi olarak buldular. O zamandan beri uygulayıcılar, inançlarını bırakmaları için zorla taciz, gözaltı ve işkenceye maruz kaldılar. Falun Dafa Bilgi Merkezi’nin (FDIC) tahminlerine göre milyonlarca kişi gözaltına alındı. Falun Gong’a karşı yürütülen zulüm hakkında çevrimiçi bir bilgi merkezi olan Minghui.org’a göre, 4.000’den fazla kişinin işkenceden öldüğü doğrulandı. Çin’den bilgi elde etmenin zorluğu göz önüne alındığında, bunun gerçek ölüm sayılarının sadece az bir kısmının göstergesinin olduğu düşünülmektedir.

Pompeo, “1999’dan beri Çin Komünist Partisi (ÇKP) Çin kaynaklı bir spiritüel uygulama olan Falun Gong’u, barışçıl uygulayıcılarını ve insan hakları savunucularını yok etmeye çalıştı” dedi.

Dış işleri bakanı, Çin’de gözaltında kalan bir Falun Gong taraftarı olan Zhang Yuhua’nın hikayesini anlattı. Pompeo, Zhang Yuhua’nı geçtiğimiz yıl Washington’daki Dinsel Özgürlüğü Geliştirme Bakanlığında ağırlamıştı.

“Çin’deki bir çalışma kampında ve hapishanede işkence gördükten ve oradan kurtulduktan sonra, Falun Gong inançlarından vazgeçmeyi reddettiği için aylarca işkence gören hapsedilmiş kocası Ma Zhenyu’yu savunmaya çalışıyor” dedi.

Zhang, 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçmadan önce Çin’de sürekli olarak 7,5 yıllık bir süre boyunca hapsedildi ve işkence gördü.

Geçen sene Temmuz ayında, 27 uygulayıcı ile birlikte Oval Ofis’te inanç zulmü adına Başkan Donald Trump ile buluşup konuşmuştu. Zhang, Trump’a kocasının kötü durumundan bahsetti ve başkandan bir şeyler yapmasını istedi. Kocasının organlarının komünist rejim tarafından alınacağından korkuyordu.

Zhang, o zaman “Zorla organ toplama hala devam ediyor, bu yüzden harekete geçmeliyiz,” dedi. “Kelimeler işe yaramıyor.”

Bu korkunç uygulamanın kanıtları, iddialar 2006’da ilk ortaya çıktığından beri arttı. 2019’da bağımsız bir halk mahkemesi yapıldı, bir yıl süren bir soruşturmadan sonra, ÇKP’nin, organları için hapse atılan Falun Gong uygulayıcılarını öldürdüğü ve organlarının alınarak organ nakli piyasasında satıldığı ve organları için onları öldürmeye devam ettiği konusunda makul kanıtlar bulundu.

FDIC sözcüsü Zhang Erping, grubun “vicdan, örgütlenme ve ifade özgürlüğü” konusunda verdiği desteği yönünde ABD’yi alkışladı.

Zhang yaptığı açıklamada, “Pompeo’nun yaptığı basın açıklaması ve uzun süredir devam eden desteği on milyonlarca Çinli insana özgürlük mücadelesine devam etmeleri için ilham verecek” dedi.

Zhang, “Uluslararası toplumu Amerika’nın yaptığını takip etmeye ve Çin’deki bu yirmibir yıldır süren korkunç zulmü sona erdirmek üzere yardım etmeye çağırıyoruz” diye ekledi.

Haber: Cathy He, Epoch Times

Çeviri: Ç. Akdeniz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.