ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin’i Ziyaret Edecek

Fotoğraf: Wikipedia

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in 24-26 Nisan tarihleri arasında Çin’i ziyaret edeceği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Çin’e üç günlük resmi ziyarette bulunacağı bildirildi.ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 20 Nisan’da yaptığı basın açıklamasında;
”Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken 24-26 Nisan tarihleri ​​arasında Çin Halk Cumhuriyeti’ne (PRC) seyahat edecek. Bakan, Orta Doğu’daki kriz, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı, Boğazlar arası sorunlar ve Güney Çin Denizi dahil olmak üzere bir dizi ikili, bölgesel ve küresel konuyu tartışmak üzere Şanghay ve Pekin’de üst düzey Çin Halk Cumhuriyeti yetkilileriyle bir araya gelecek. Bakan ayrıca Başkan Biden ve Xi’nin Kasım ayında Woodside Zirvesi’nde narkotikle mücadele işbirliğinin yeniden başlatılması, ordular arası iletişim, yapay zeka ve halklar arası bağların güçlendirilmesi konularında verdiği taahhütlerin yerine getirilmesine yönelik devam eden çalışmaları da tartışacak ve bu hususları yineleyecek Amerika Birleşik Devletleri ve ÇHC’nin, iki ülkemizin aynı fikirde olmadığı alanlarda bile rekabeti sorumlu bir şekilde yönetmesinin önemi.” denildi.
Pekin Xinhua 22 Nisan’da , Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in 24-26 Nisan tarihleri ​​arasında Çin’i ziyaret edeceğini duyurdu.
Blinken’in ziyareti, aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi olan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin daveti üzerine gerçekleşti.
Amerikan basınında yer alan haberlere göre ise, Dışişleri Bakanlığından yetkili, gazetecilere ziyarete dair yaptığı bilgilendirmede, Blinken’ın ziyaretinde Vang ile “rekabet dışı ticaret pratikleri ve sanayideki kapasite fazlası üretim dahil bir dizi ikili, bölgesel ve küresel sorunu gündeme getireceğini” ifade etti.
Yetkili, Blinken’ın ziyaretinin son dönemde iki ülke arasındaki rekabetin sorumlu şekilde yönetilmesi, çatışmalardan ve hesap hatalarından kaçınılmasına yönelik “yoğun diplomasinin” parçası olduğunu aktardı.
Ziyarette Amerikan heyetinde, Blinken’ın yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisi ve Kamu İlişkilerinden Sorumlu Müsteşarı Elizabeth Allen, Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Daniel Kritenbrink, Uluslararası Uyuşturucuyla Mücadele ve Adli İşbirliğinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Todd Robinson ile Siber Uzay ve Dijital Politikadan Sorumlu Büyükelçi Nathaniel Fick’in yer alacağı kaydedildi.
Heyetin görüşmelerde, uyuşturucuyla mücadele, yapay zeka alanında işbirliği, halklar arasındaki etkileşimlerin artırılması ve iki ülke orduları arasında iletişimin gündeme getirilmesi bekleniyor.
Öte yandan Blinken’ın Vang’a, ABD’nin, Çin’in Rusya’nın savunma endüstrisinin temelini güçlendirmeye yönelik artan desteğinden duyduğu endişeleri dile getireceği, iki bakanın Hint-Pasifik’in yanı sıra Orta Doğu’daki gerilimleri ele alacağı belirtildi.
Blinken’ın ziyareti ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in 4-9 Nisan’da Çin’e yaptığı ziyaretten kısa süre sonra gerçekleşmesi dikkati çekiyor.
Yellen, ziyaretinde, Çin’in elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji donanımları gibi yükselen sanayi sektörlerinde devlet destekleriyle sağlanan kapasite fazlası üretimin, küresel ekonomide dengesizliğe yol açacağına dikkati çekerek, sanayi politikasında değişim talep etmişti.
Öte yandan ABD yönetimi, kısa süre önce, Çin’den ucuz ihraç ürünlerinin yol açtığı haksız rekabete karşı çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik gümrük tarifelerinin artırılacağını ve Çin’in gemicilik, lojistik ve gemi inşası sektörlerindeki ayrımcı ve korumacı ticaret uygulamalarına karşı soruşturmalar başlatılacağını bildirmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.