ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüştü

Netanyahu ile görüşen Blinken, Gazze’de ateşkes önerisinin arkasında durduklarını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu turunun ikinci ayağında İsrail’de Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile ayrı ayrı görüştü.ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Mısır’daki temaslarının ardından İsrail’e geldi. Blinken, Kudüs’te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi.
ABD Hükümeti resmi web sitesinden yapılan açıklamada; ”Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken bugün Kudüs’te İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi. Bakan, ABD ve diğer dünya liderlerinin, Başkan Biden tarafından ana hatlarıyla belirtilen, Gazze’de derhal ateşkes sağlanmasına, tüm rehinelerin serbest bırakılmasına ve Gazze genelinde dağıtım için insani yardımın önemli ve sürekli bir şekilde artırılmasına yol açacak kapsamlı önerinin arkasında duracağını yineledi. . Bakan, 7 Ekim’in bir daha asla tekrarlanmamasını sağlamak da dahil olmak üzere ABD’nin İsrail’in güvenliğine yönelik katı kararlılığının altını çizdi. Masadaki önerinin, İsrail’in kuzey sınırında sakinleşme ve bölge ülkeleriyle daha fazla entegrasyon olasılığının önünü açacağını yineledi. Bakan, çatışma sonrası dönemi planlamak için devam eden diplomatik çabalar hakkında Başbakan’a bilgi verdi ve bu çabaların hem İsrailliler hem de Filistinliler için uzun vadeli barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik önemini vurguladı. Bakan Blinken ayrıca çatışmanın yayılmasını önlemenin önemini vurguladı.” denildi.
Blinken, Netanyahu ile görüşmesinin ardından başkent Tel Aviv’e geçerek İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile bir araya gelecek. Blinken, yarın ise İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, muhalefet lideri Yair Lapid ve dün koalisyondan ayrılan Ulusal Birlik Partisi lideri ve İsrail Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz ile görüşecek. Blinken, ayrıca Gazze Şeridi’ndeki ABD’li rehinelerin aileleriyle de bir araya gelecek.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.