ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İran Sorularını Yanıtladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD’nin uyguladığı yaptırımlar kapsamında hiç bir ülkenin muaf tutulmayacağını söyledi.

İran’dan petrol alan Hİndistan veya Çin gibi ülkelere muafiyet uygulanıp uygulanmayacağı sorusunu yanıtlayarak;

“Başkan Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun politikası İran’ın petrol satışlarını sıfıra indirmektir. Bu konuda da herhangi bir muafiyet söz konusu değil. Bir yıl önce birçok kişi, tek taraflı yaptırımların işe yaramayacağını söylemişti fakat yaradı. Birçok kişi, dünyanın ABD’nin bu yatırımlarına uymayacağını söylemişti fakat uydular. Bu konuda en agresif Avrupa şirketleri ve bankaları bile İran’dan çıktılar ve yaptırımlarımıza uydular. İran’a uyguladığımız yaptırımlara uyulmasını bu yönetimin en büyük başarılarından biri olarak görüyoruz.”

Ortagus, bugün Suudi Arabistan öncülüğündeki İran ile devam eden gerginliklerin masaya yatırıldığı acil durum toplantısına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, Suudi Arabistan’ın, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (GCC) üyeleriyle bölgesel tehditleri ele alan girişimlerde bulunmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, “Bölgenin daha istikrarlı ve huzurlu olması için Arapların İran ile mücadele konusunda hemfikir olmalarının önemini vurgulamaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.