ABD, Dünya Sağlık Örgütü’ne Maddi Yardımları Durdurdu

ABD Başkanı Donald Trump, düzenlediği basın toplantısında DSÖ’nün adeta Çin için çalıştığını belirterek örgüte sağlanan fonu durdurma kararı verdi.

Beyaz Saray’ın bahçesinde düzenlenen basın toplantısında Trump, Dünya Ssağlık Örgütü ile bir soruşturma yürüteceğini belirterek, “Bu soruşturma, DSÖ’nün koronavirüsün yayılmasını gizlemesine ve süreci iyi yönetmemesine yönelik olacak” dedi.

DSÖ’nün Kovid-19’un dünya genelinde yayılmasında ciddi sorumluluğu olduğunu ve örgütün dünyayı yanılttığını belirten Trump, “Bugün yönetimime, Dünya Sağlık Örgütüne sağladığımız fonu durdurma talimatı veriyorum. Herkes orada neler döndüğünü biliyor.” şeklinde konuştu.

Trump, toplantıda DSÖ için kimsenin inanamayacağı düzeyde sorunları olduğunu belirtti.

Trump, ABD’nin DSÖ’ye yıllık 400 ila 500 milyon dolar arasında bir fon sağladığını ifade ederek, “Buna karşı Çin sadece 40 milyon dolar sağlıyor.” dedi.

Trump, en başından yapılan tüm çağrılara rağmen Çin’den yapılan seyahatleri durdurmayarak DSÖ’nün büyük bir hata yaptığını belirtti. Trump, tüm bunlara bakmadan Çin’den ABD’ye yapılan seyahatleri en başta durdurduğunu yineledi.

DSÖ, Çin’in Tezlerini Savunuyor

Trump, DSÖ için Çin hükümetinin tezlerini savunduğunu ve Vuhan’da salgının nasıl yayıldığına ilişkin güvenilir bir soruşturma yapmamakla suçlayarak, “Onca yılın ardından artık en temel görevini yerine getiremeyen Dünya Sağlık Örgütü sorumlu tutulmalıdır.” dedi.

Trump, salgınla ilgili ilk uyarıları yapan doktorların bir anda ortadan kaybalmasına ses çıkarmayan DSÖ’nün aynı zamanda salgına ilişkin çok geç adım attığını belirtti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.