ABD Eski Başkanı Trump: “Pekin Hükümeti Salgından sorumlu tutulmalı”

45’inci Eski ABD Başkanı Donald Trump Foto: The Epoch Times

Gün geçtikçe birçok kanıt, korona salgınından Wuhan’daki bir laboratuvarın sorumlu olduğuna işaret ediyor. Eski ABD Başkanı Donald Trump, artık harekete geçilmesi gerektiğine inanıyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, yakın tarihli bir kampanya videosunda, alenen Çin Komünist Partisinin (ÇKP) korona pandemisinden “sorumlu” tutulması gerektiği ile ilgili çağrıda bulundu. Eski Başkana göre, üç yıl önce salgın, Wuhan’daki bir laboratuvar kazasından meydana gelmiştir. Ve bu gerçeği, “artık dünya kabul ediyor” ve onun “haklı olduğunu” söylüyorlar.

Trump, Çin’in milyonlarca ölüm ve ekonomik yıkımdan sorumlu tutulmasının zamanının geldiğini söyledi. Eski cumhurbaşkanı yaptığı bir konuşmada, “COVID-19’un çıkış kaynağının örtbas edilmesinin, dünya tarihinin en büyük skandallarından biri olduğu” yorumunda bulundu. Trump, en büyük skandalın hastalığın kendisi olduğunu ve “dünyada milyonlarca insanın Çin virüsünden öldüğünü” vurguladı.

Trump’a göre, “Gerçeklerin örtbas edilmesini” mümkün kılan “yozlaşmış güçler” de hesap vermeliler. Ayrıca Çin ve işbirlikçileri “dünyaya verdikleri zararın” bedelini eninde sonunda ödemek zorunda kalacaklar. Trump, “bu yanlarına kâr kalmamalı. Bir şeyler yapmalıyız. Bunun mutlaka bir bedeli olmalı” yorumunda bulundu.

50 trilyon dolarlık hasar

Eski cumhurbaşkanı, ‘Çin, neden olduğu zararı geri ödeyemez’ dedi. Bu yaklaşık 50 trilyon dolar ve ‘bunun bir kısmına bile sahip değiller ama bir şeyler yapılmalı ve bir şeyler yapılacak.’ Trump’ın yorumları, ABD Enerji Bakanlığı’nın yakın tarihli bir raporda, salgının ortaya çıkışı için en olası açıklamanın, Wuhan’daki bir laboratuvar kazası olduğu gerçeğini kabul etmesinden sonra geldi.

İlk korona enfeksiyonları 2019’un sonunda Wuhan’da tespit edilmişti. ÇKP Ocak 2020’ye kadar SARS-CoV-2 virüsünün Wuhan’daki bir balık pazarından kaynaklandığını iddia ederek, insandan insana bulaşabileceğini yalanlamıştı.

Bugüne kadar, ÇKP bu teoriyi destekleyecek herhangi bir kanıt sunamadı. Ayrıca Pekin, Dünya Sağlık Örgütü’nün virüsün ortaya çıkışına yönelik soruşturmalarına engel olmaktadır.

Tüm Bilgilerin Açıklanması

Meclis ve Senato, COVID-19 ile Wuhan Viroloji Enstitüsü arasındaki olası bir bağlantı hakkında istihbarat bilgilerini yayınlanması yönünde oylama yaptı. Buna karşılık gelen bir yasa tasarısı, Mart ayı başlarında oybirliğiyle kabul edilmişti. Başkan Joe Biden’nin, bu yasa tasarısını imzalayıp imzalamadığı yönünde herhangi bir bilgi verilmemekte.

Demokrat Temsilci Jim Himes, Meclis’in 8 Mart Çarşamba günü yaptığı duruşmanın ardından şunları söyledi: “ÇKP, Dünya halkların sağlığına son derece sorumsuz bir yaklaşım sergiledi ve meşru soruşturmaları sürekli olarak gizledi ve engelledi.”

Cumhuriyetçi Temsilci Mike Gallagher, Biden yönetimini konuyla ilgili istihbarat bilgilerini açıklamaya davet etti. Gallagher: “COVID-19’un hayatımızı değiştirmesinden bu yana üç yıl geçti ve hala virüsün çıkış nedenini bilmiyoruz. Bu kabul edilemez bir durumdur”, yorumunda bulundu.

FBI, ‘yüksek olasılıkla’ Laboratuvar kazası üzerinde duruyor

FBI Direktörü Christopher Wray, yakın tarihli bir televizyon röportajında, SARS-COV-2’nin “büyük olasılıkla” Çin’deki bir laboratuvardan çıktığını doğruladı. “Bu, Çin hükümeti kontrolündeki bir laboratuvar ve burada milyonlarca Amerikalıyı öldüren olası bir laboratuvar kazası yaşandı ve bu kabullenilecek bir durum değil” yorumunda bulundu

FBI direktörü Çin Komünist Partisinin (ÇKP), kendisinin ve diğer yabancı ülkelerin COVID-19’un ortaya çıkışına yönelik soruşturmasında büyük ölçüde müdahale edildiğinde dikkat çekti. “Bana öyle geliyor ki Çin hükümeti, bizim, ABD hükümetinin ve yakın yabancı ortakların çalışmalarını engellemek ve örtbas etmek için elinden geleni yapıyor. Ve bu hepimiz için, gerçekten de talihsiz bir durum” yorumunda bulundu.

Beklenmedik bir şekilde Dr. Anthony Fauci bile, geçtiğimiz günlerde CNN ile yaptığı bir röportajda, korona pandemisinin bir laboratuvar kazasından da kaynaklanabileceğini itiraf etmişti.

(The Epoch Times’tan materyallerle)

Haber : The Epoch Times Almanca’dan çevrilmiştir.

Çeviri : Evren Durmaz, The Epoch Times, Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.