ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden Corona Virüsü Güncellemesi

ABD’deki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (HKÖ) 1 Şubat 2020’de yeni tip corona virüsü hakkında güncellenmiş bilgiler sağlamıştır. Paylaşılan haberde, özetten alıntılar bulunmaktadır.

HKÖ, ilk olarak Çin’in Hubei Eyaleti, Wuhan Şehrinde tespit edilen ve yayılmaya devam eden yeni tip bir corona virüsünün (“2019-nCoV” olarak adlandırılan) neden olduğu bir solunum yolu hastalığı salgınını yakından takip etmektedir. Çinli sağlık yetkilileri, Çin’de 2019-nCoV kodu ile binlerce enfeksiyon bildirdiler ve virüsün bu ülkenin birçok yerinde insandan insana yayıldığı bildirildi. Birçoğu Wuhan’dan gerçekleşen seyahatlerle ilişkili olan 2019-nCoV enfeksiyonu, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere artan sayıda uluslararası lokasyonda bildirilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, 30 Ocak 2020’de bu virüsle ilgili olarak doğrulanmış ilk insandan insana yayılma örneğini bildirdi.

Corona virüsleri, develer, sığırlar, kediler ve yarasalar da dahil olmak üzere birçok farklı hayvan türünde yaygın olan büyük bir virüs ailesidir. Nadiren, hayvan corona virüsleri insanları enfekte edebilir ve daha sonra insanlar arasında yayılabilir.

2019-nCoV, bir betacoronavirüs’tür ve MERS ve SARS gibi hepsinin yarasa kökenleri vardır. ABD’li hastalardan gelen sonuçlar, Çin’in başlangıçta yayınladığı sonuçlara benzer, bu da virüsün bir hayvan rezervuarından ortaya çıkmasının tek olasılık olduğunu ve yakın zamanda ortaya çıktığını gösteriyor.

Çinli yetkililer, Çin’de toplum içerisinde insandan insana yayılmanın sürekli meydana geldiğini bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler de dahil olmak üzere Çin dışında insandan insana yayılma bildirilmiştir. Ek olarak, virüsün sessiz seyreden yayılma vakaları bildirilmiştir.

ABD’deki Durum

ABD’ye getirilen 2019-nCoV virüsünden enfekte olan insan vakaları tespit edilmiştir. Bu virüsün yakın temaslar arasında kişiden kişiye yayıldığı tespit edilirken, şu anda bu virüs mevcut durumda Amerika Birleşik Devletleri toplumunda YAYILMIYOR.

Hastalık Şiddeti

Hem MERS hem de SARS’ın insanlarda ciddi hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. 2019-nCoV ile ilgili tam klinik tablo hala tam olarak net değildir. Bildirilen hastalıklar, çok az veya hiç belirti olmayan enfekte kişilerden ciddi derecede hasta ve ölmekte olan insanlar arasında değişmektedir. Bu hızla gelişen bir durumdur ve bilgiler kullanılabilir hale geldikçe güncellenecektir.

Risk Değerlendirmesi

İnsanlar arasında yeni tip virüs enfeksiyonları salgınları her zaman halk sağlığı için endişe vericidir. Bu salgınlardan kaynaklanan risk, insanlar arasında yayılıp yayılmadığı ve ne kadar iyi yayıldığı, ortaya çıkan hastalığın şiddeti ve virüsün etkisini kontrol etmek için mevcut tıbbi veya diğer önlemler (örneğin, aşı veya tedavi ilaçları) dahil olmak üzere virüsün özelliklerine bağlıdır.

Bu çok ciddi bir halk sağlığı tehdidi. Bu virüsün ciddi bir hastalığa neden olması ve Çin’de sürekli insandan insana yayılmasına yol açmış olması endişe verici, ancak şu anda ABD’deki durumun nasıl gelişeceği belirsizdir.

Bireyler için risk maruz kalmaya bağlıdır. Şu anda, bazı insanların artan bir enfeksiyon riski olacaktır, örneğin 2019-nCoV hastalarıyla ilgilenen sağlık çalışanları ve diğer yakın temaslar. Bu virüse maruz kalma olasılığı düşük olan genel Amerikan halkı için, 2019-nCoV’den kaynaklanan acil sağlık riski düşük olarak kabul edilmektedir. ABD halk sağlığı müdahalesinin hedefi, 2019-nCov’un bu ülkede sürekli yayılmasını önlemektir.

Ne Beklenebilir

Önümüzdeki günlerde ABD’de tespit edilecek daha fazla vaka dahil olmak üzere, dünya genelinde daha fazla vakanın tespit edilmesi muhtemeldir. Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere insandan insana yayılmanın devam etmesi de olasıdır.

Kaynak; minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.