ABD, İran’a Çin’e Yaptığı Petrol Satışına Yönelik Daha Sıkı Yaptırımlar Getirebilir

ABD’nin, İran’ın Çin’e yaptığı petrol ithalatı için, 2015 nükleer anlaşmasına geri dönüş müzakerelerinin başarısız olması halinde daha sıkı yaptırımlar getirmeyi planladığı belirtildi.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesinin ABD’li üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı habere göre, Joe Biden yönetimi, İran’dan petrol alımlarına ilişkin Donald Trump döneminde yürürlüğe giren yaptırım kararlarının uygulanmaya devam edeceğini Pekin’e bildirdi.

ABD’de Donald Trump yönetimi, 2019 yılında Çin’de devlete ait bir enerji şirketi ile bazı tanker şirketlerine İran petrolüne dönük yaptırımları deldikleri gerekçesiyle yaptırım kararı almıştı.

Öte yandan Wall Street Journal’ın ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Tahran yönetimini devam eden müzakereleri neticelendirmek veya başarısız olması halinde cezalandırmak için yeni alternatifler üzerinde çalışıldığı ifade edildi.

Haberde, düşünülen planlardan birinin, Çin’e yönelik günde tahmini 1 milyon varil ham petrol ihracatını sağlayan nakliye ağlarını hedef alacak yeni yaptırımlar getirerek, İran’ın kritik gelir kaynağını kesmek olduğu bildirildi.

Bir yetkilinin, “İran ekonomisine uygulanacak çok fazla yaptırım kalmadı. İran’ın Çin’e petrol satışı tek ödül.” ifadesine yer verilen haberde, müzakerelerin neticesiz kalması halinde mevcut yaptırımların sürmesinin üstüne ek olarak düşünülen bu alternatifin şu an için kenarda bekletildiğine dikkat çekildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.