ABD Seçimlerinde Son Durum

ABD Başkanlık seçimlerinde heyecanlı yarış devam ediyor.

Joe Biden ve Donald Trump, ABD’nin 46. başkanı olmak için kıyasıya bir mücadele içinde. Biden, Arizona, Nevada, Pennsylvania ve Georgia gibi kritik eyaletlerin hepsinde öne geçti.

Covid-19 salgını altında seçime gidilen ülkede, posta yoluyla oy verme işlemi seçime damga vurdu. Arizona, Nevada, Pennsylvania ve Georgia kritik eyaletlerde oy sayım işlemleri hala tamamlanamadı.

Bu nedenle 270 Seçiçi Kurul delegesine ulaşamayan adaylar zaferini ilan edemiyor.

Edinilen son bilgilere göre şu an için delege durumu 253’e 213 Biden önde, oy sayma işlemleri devam ediyor.

Bu sonuçlardan sonra Biden ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Biden, “Rakamlar bize açık ve ikna edici bir hikaye anlatıyor. Bu yarışı kazanacağız. Bu yarışı açık bir şekilde kazanacağız ve ulusun büyük çoğunluğu arkamızda. Arizona’da 24 yıl, Georgia’da 28 yıl sonra kazanan ilk Demokrat olacağız. Ülkenin ortasına 4 yıl önce yıkılan mavi duvarı yeniden inşa edeceğiz. Sakin kalıp, işlerin yürümesine müsaade edip oyların sayılmasını bekleyeceğiz. Sizin oylarınız sayılacak. İnsanların bunu durdurmak için ne kadar çabaladığı umrumda değil. Bunun olmasına izin vermeyeceğim” ifadelerini kullandı.

Biden’ın konuşmasından önce Trump’ın yazılı açıklaması yayınlandı. Açıklama şöyledir :

“Baştan beri, tüm yasal oyların sayılması gerektiğini ve tüm yasa dışı oyların sayılmaması gerektiğini söyledik, ancak bu temel ilkeye karşı her fırsatta Demokratların direnişiyle karşılaştık. Amerikan halkının hükümetimize güven duymasını garanti altına almak için bu süreci yasanın her yönüyle izleyeceğiz. Sizler ve milletimiz için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.