ABD ve Kanada Harekete Geçerken, Avustralya Yetkilileri Hala Yasadışı Çin Polis Karakollarından Endişe Duymuyor

Uzmanlar, Avustralya Polisi’nin ÇKP Tehdidini Ciddiye Almamasından Endişe Duyuyor

Çinli polis memurları, 4 Nisan 2020’de Pekin, Çin’deki Pekin Tren İstasyonu’nda koruyucu maskeler takıyor. (Kevin Frayer/Getty Images)

Avustralyalı yetkililer, Pekin’in ülke topraklarındaki denizaşırı polis karakolları konusunda kaygısız kalırken, ABD ve Kanada harekete geçiyor.

2022’nin sonlarında, uluslararası insan hakları grubu Safeguard Defenders tarafından Avustralya’da tespit edilen iki Çin polis karakolu, kamuoyunda geniş bir endişe yarattı.

“Hizmet merkezleri” adı altındaki istasyonlar, İspanya merkezli bir Sivil Toplum Kuruluşu tarafından kamuoyuna duyurulan 53 ülkede, Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından işletilen 102 yasadışı polis örgütü arasında yer alıyor.

Rapora göre, bu istasyonların Çin sürücü belgelerinin uzatılması ve resmi belgelerin işlenmesi gibi idari amaçlara hizmet ettiği söylenirken, aslında “yabancı topraklarda polis operasyonları yürütmek için Çin polisi ile işbirliği yapmak” gibi “daha uğursuz bir hedefleri” de var.

Ayrıca komünist rejim tarafından ‘hedefleri taciz etmek, tehdit etmek, korkutmak ve zulüm için Çin’e dönmeye zorlamak’ için kullanılabilirler.

Nisan 2021’den Temmuz 2022’ye kadar, tahmini 230.000 denizaşırı Çin vatandaşı, cezai suçlamalarla yüzleşmek üzere Çin’e “geri dönmeye ikna edildi”.

Eastwood’daki yer denizaşırı bir polis karakolu olarak listelendi. (Cindy Li/Epoch Times)

Aralık 2022’de The Epoch Times, Sydney’de Eastwood diye bir yerin, Temmuz 2020’de, bölgesel bir Çin polis bürosu tarafından, denizaşırı bir polis karakolu olarak listelendiğini bildirdi.

Eastwood, özellikle birçoğunun günlük faaliyetlerine müdahale edildiği için, potansiyel karakolla ilgili derin endişelerini dile getiren Çinli muhalifler de dahil olmak üzere büyük bir göçmen Çinli topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

ABD’de ÇKP Polis Karakolu Üzerinden İki Adam Tutuklandı

Nisan ayında ABD’de iki kişi, New York City’de, ÇKP için gizli bir polis karakolu işlettiği suçlamasıyla FBI tarafından tutuklandı.

Savcılar, 61 yaşındaki Lu Jianwang ve 59 yaşındaki Chen Jinping’in Çinli ajanlar olarak çalışmak için komplo kurduklarını ve komünist rejim tarafından, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Çinli muhalifleri bulup susturma emri aldıklarını söylediler.

ABD Bölge Savcısı Breon Peace’e göre, iki sanık ÇKP’nin emriyle New York’ta gizli polis karakolunu kurdu ve rejimin Kamu Güvenliği Bakanlığı ile koordineli olarak sınır ötesi baskı planları yürüttü.

Peace, Brooklyn’deki bir basın toplantısında, “Bu kovuşturma, Çin hükümetinin New York’un ortasında gizli bir polis karakolu kurarak ulusumuzun egemenliğini açıkça ihlal ettiğini ortaya koyuyor” dedi.

“New York Polisinin Pekin’de bildirilmemiş bir gizli polis karakolu açtığını hayal edin.”

Buna ek olarak, Adalet Bakanlığı (DOJ), 40 Çinli yetkiliyi ve polisi, New York’ta ve ABD’nin başka yerlerinde yaşayan Çinlilere karşı koordineli bir taciz kampanyası yürütmekle suçladığını açıkladı.

New York’ta America ChangLe Derneği, 6 Ekim 2022. New York’ta Fuzhou Polis Denizaşırı Servis İstasyonu adlı bir denizaşırı Çin polis karakolu, dernek binasının içinde bulunuyor. (Samira Bouaou/Epoch Times)

Kanada Polisi ÇKP Karakolunu Kapattı ve Soruşturmaya Devam Ediyor

Kanada’da, Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP), ÇKP’nin ülke genelinde çeşitli yerlerde faaliyet gösteren polis karakollarının birçoğunu kapattı ve konuyu araştırmaya devam etmeyi planlıyor.

Kamu Güvenliği Bakanı Marco Mendicino, 27 Nisan’da Avam Kamarası Usul ve Meclis İşleri Komitesi önünde ifade verirken,” RCMP, sözde polis karakollarını kapatmak için kararlı adımlar attı ‘ dedi.

“Kanada, herhangi bir otoriter rejimi ve insan haklarına karşı duran herkesi azarlamak söz konusu olduğunda en güçlü sesler arasındadır.”

Mendicio, RCMP’nin, bulunmaları halinde, yeni polis karakollarını kapatmak için daha fazla önlem alacağını söyledi.

“Eğer bu faaliyetler dış müdahale şeklinde olursa, beklentimiz RCMP’nin geçmişte olduğu gibi kararlı adımlar atması yönündedir” dedi.

RCMP, 28 Nisan’da Epoch Times’a yaptığı açıklamada, “sözde ‘polis’ karakollarıyla ilgili olarak ulusal çapta suç faaliyeti raporlarını aktif olarak araştırmaya devam ettiğini doğruladı.”

Bu, Kanada Dışişleri Bakanlığı’nın, bir milletvekilini hedef aldığı ve Hong Kong’daki aile üyelerini tehdit ettiği bildirilen Çinli diplomat Zhao Wei’yi istenmeyen kişi ilan ettiği sırada geldi. Pekin kısa süre sonra Kanadalı bir diplomatı Çin’den sınır dışı ederek misilleme yaparken, bir Liberal milletvekili daha fazla Çinli diplomatın Kanada’dan sınır dışı edilmesini beklediğini söyledi.

Avustralyalı Yetkililer Hala Endişeli Değil

Buna karşılık, Avustralya Federal Polisi (AFP), ülkedeki sorunu inceleme zahmetine girmediğini söyledi.

Dış Müdahaleye Karşı Gölge Bakan Senatör James Paterson tarafından 2022’nin sonlarında bir Senato Tahmin Duruşması sırasında, ÇKP’nin Avustralya’daki polis karakolları sorulduğunda, AFP Komiser Yardımcısı Ian McCartney, rapordan haberdar olmasına rağmen, Sidney temas noktası hakkında herhangi bir endişesi olmadığını söyledi.

Komiteye “aktif olduğuna inanmıyorum” dedi.

Bu yanıt değişmedi ve AFP Epoch Times’a, diğer ülkelerin harekete geçmelerine rağmen konu hakkında hala endişe duymadığını söyledi.

Bir sözcü, 16 Mayıs’ta The Epoch Times’a yaptığı bir e-posta açıklamasında, “AFP’nin uluslararası yetkililerin eylemleri hakkında hiçbir yorumu yok” dedi.

“AFP ve diğer Avustralya ajanslarına daha önce Avustralya’daki benzer faaliyetlerle ilgili endişelerin olup olmadığı hakkında sorular sorulmuştu.”

“Medya, AFP’nin bu konuda hiçbir endişesi olmadığını belirten Bütçe tahminlerinin transkriptlerine yönlendiriliyor. Bu pozisyon değişmeden kalır.”

Diğer yerel güvenlik kurumları ve siyasi temsilcilerinin de yumuşak bir yanıtı oldu, İçişleri Bakanlığı Epoch Times’a bir e-postada “Bu, İçişleri meselesi değil – AFP ile temasa geçmeyi düşünebilirsiniz” dedi.

Bu arada, Bennelong seçmenlerinin İşçi Partisi Milletvekili Jerome Laxale, Epoch Times’ın Eastwood’u da içeren, polis karakolu hakkında yaptığı medya soruşturmalarına cevap vermedi.

Avustralya Güvenlik İstihbarat Örgütü (ASIO) de 17 Mayıs’ta The Epoch Times’a konuyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadığını söyledi.

30 Eylül 2014’te Melbourne, Avustralya’da düzenlenen bir basın toplantısında Avustralya Federal Polisi ambleminin genel görünümü. (Scott Barbour/Getty Images)

Bu tutum, bazı Çinli uzmanların sert eleştirilerine yol açtı.

‘Demokratik Bir Çin İçin’ Federasyonu’nun Sidney merkezli Başkanı Chin Jin, “onlar ormandaki bebekler, sadece cahiller “dedi.

Chin, AFP’yi de saflığı nedeniyle eleştirdi.

“Bu Avustralyalı komiser yardımcısı, bırakın siyaseti bir yana; ne Çin’i ne de Çin Polisini tanımıyor, sadece Avustralya polisini biliyor.”

“Aktif olduğu gerçeği komiser yardımcısı tarafından görülmeyecek. Onun tarafından görülebilen şey mülayim bir yanılsamadır.”

Uzman: Çin Polisinin Avustralya’daki Varlığı Kabul Edilemez

Avustralya Stratejik Analiz Direktörü ve CEO’su Michael Shoebridge, AFP’nin Pekin’in Avustralya’daki denizaşırı polis karakolları konusunda “hiçbir endişesi” olmamasının kendisine güven vermediğini söyledi.

“Bu tür polis merkezlerinin Avustralya’daki Çin polisi tarafından işletilmesi ve bunların burada Avustralya vatandaşlarıyla birlikte Çin vatandaşlarını korkutma ve gözetleme etkisine sahip olması çok güvenilir” dedi.

“AFP’nin Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı ile polisler arası ilişkiye çok fazla değer verme ve bu işbirliğini riske atacak şekillerde hareket etme veya konuşma konusunda isteksiz olma riski var.”

“Çin polisi Avustralya’da kabul edilemez yöntemler kullanıyor ve aynı zamanda Hong Kong’un ele geçirilmesiyle grafiksel olarak gördüğümüz gibi, Xi’nin baskıcı otoriter rejiminin anahtarı, yakın kolu olarak da faaliyet gösteriyorlar.”

“Bu, Avustralya’daki polisin demokrasi, kişisel özgürlük ve hukukun üstünlüğü sistemi içindeki işleyiş biçimine pek uymuyor.”

Bu arada, Monash Üniversitesi’nde Çin Çalışmalarında kıdemli öğretim görevlisi olan Kevin Carrico, Avustralya Hükümetini “kararlılık ve azimle yanıt vermeye çağırdı.”

“Avustralya Hükümetinin hem ülkenin egemenliğini savunacak hem de ABD vatandaşlarının ve sakinlerinin haklarını savunacak makul bir şekilde sahip olabileceği tek yanıt, istasyonun kapatılmasını ve onunla ilişkili herhangi birinin mahkum edilmesini veya suçlardan yargılanmasını sağlamak olacaktır. Casusluk veya tacizden bahsediyoruz” dedi.

“Avustralya’da başka hangi sindirme ve kontrol ihraç biçimlerinin olduğunu görmek için bu duruma ilişkin çok kapsamlı bir soruşturma yapılması gerekiyor.”

Haber : Cindy Li, The Epoch Times

Çeviri : Tijen A.Ç., The Epoch Times, Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.