ABD’de Falun Gong’a Saldırı: İki Çinli Ajan Tutuklandı

Başsavcı Merrick Garland 02 Mayıs 2023’te Washington’daki ABD Adalet Bakanlığında. (Fotoğraf: Anna Moneymaker/Getty Images)
Başsavcı Merrick Garland 02 Mayıs 2023’te Washington’daki ABD Adalet Bakanlığında. (Fotoğraf: Anna Moneymaker/Getty Images)

New York federal savcıları Çin ajanı olduğu şüphesiyle iki kişiyi tutuklattı. İddianameye göre iki Çinli ajan, Falun Gong destekli bir kuruluşun vergi muafiyetinin iptali karşılında ABD’li bir vergi memuruna rüşvet teklif ettiler.

26 Mayıs’ta yayınlanan mahkeme belgelerinde belirtildiğine göre, 70 yaşındaki John Chen ve 43 yaşındaki Lin Feng “Internal Revenue Service’i (IRS/ABD Vergi Dairesi) rüşvet ve aldatma yoluyla manipüle etmeye” çalıştılar. Amaçları, mahkeme tarafından ismi açıklanmayan, Falun Gong destekli bir kuruluşun vergi muafiyetini kaldırtmaktı. Falun Gong “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü” ilkelerine dayanan bir kişisel gelişim ve meditasyon uygulamasıdır.

İddianameden, iki zanlının IRS ile irtibata geçerek “Çin hükümetinin yılardır Falun Gong uygulayıcılarına yönelik baskı ve tacizini haklı çıkarmak için kullandığı propagandaya benzer söylemlerle aldatmaya çalıştığı” anlaşılıyor.

FBI Bürosunun bir sözcüsü The Epoch Times’a, Chen ve Feng’in 26 Mayıs Cuma sabah erken saatlerde evlerinde, FBI tarafından tutuklandığını bildirdi.

İki zanlı, komplo kurmak, rüşvet ve kara para aklamakla suçlanıyorlar. Chen kefalet hakkı olmadan cezaevinde tutuluyor. ABD Marshals Service kendisinin New York’a naklini gerçekleştirecek. Chen’in ilk gözaltı duruşması 1 Haziran da gerçekleşti.

Chen’in avukatı suçlamalar karşısından yorum yapmaktan kaçındı.

Çin’den rüşvet kampanyası

ABD Adalet Bakanlığı’na göre Cheng ve Feng, Ocak’tan Mayıs ayına kadar Çinli yetkililerin talimatı ve rehberliğinde bir rüşvet kampanyası üzerinde çalıştılar. 21 Ocak’ta kaydedilmiş bir telefon görüşmesinde Chen, Çin rejiminin Falun Gong’u “devirmek” istediğini ve bu hedefe ulaşmak için kendisinin de elinden gelen her şeyi yapacağını söylemektedir. Falun Gong’a yapılan bu operasyonlarda Çin’in kuzeydoğusundaki Tianjin’de bulunan, çok yetkili ve güçlü olan “610 Ofisi’nin” parmağı olduğunu düşündürecek birçok kanıt bulunuyor.

14 Mayıs’ta iki zanlı, New York, Newburgh yakınlarında vergi dairesi görevlisi kimliğine girmiş, gizli görevdeki bir polisle görüştü. Dosyada belirtildiğine göre, Falun Gong’a bağlı kuruluş hakkında bir soruşturma başlatılması için toplam 50.000 ABD doları tutarında bir ödeme teklif ettiler ve 1.000 dolar ön ödeme yaptılar.

18 Mayıs’ta Feng, planı uygulamaya koymak için John F. Kennedy Uluslararası Havaalanında gizli polisle tekrar görüştü ve ona 4.000 dolar daha nakit rüşvet verdi.

“Demokratik sisteme” yönelik bir tehdit

Falun Dafa Bilgi Merkezi yönetici müdürü Levi Browde, davanın detayları hakkında konuştu. “Falun Gong uygulayıcıları hala ÇKP’nin sınır dışındaki baskısına maruz kalıyor ve birincil hedef olmaya devam ediyor” dedi.

The Epoch Times’a konuşan Browde, “ABD hükümetinin ABD genelinde ÇKP ajanlarını yoğun bir şekilde takip etmesinden memnun olduklarını” ifade etti. Browde “Çin rejimi bu tür faaliyetlerle sadece onları eleştirenlere karşı bir propaganda yürütmekle kalmıyor, aynı zamanda ABD’deki demokratik sisteme zarar vermeye çalışıyor” dedi.

Savcılar 26 Mayıs Cuma günkü tutuklamayı, Çin’in sınır ötesi baskı kampanyasını sonlandırmak için bir hamle olarak nitelendirdiler. Bu tutuklamadan kısa bir süre önce New York’ta Pekin adına gizli polis teşkilatı kurdukları gerekçesiyle iki kişi gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Mevcut dava, Çin rejiminin Amerika Birleşik Devletleri’nde Falun Gong’a zulmetmesini engellemek için, ABD makamları tarafından gerçekleştirilen ilk kovuşturmadır. Çin Komünist Partisi son 23 yıldır Çin içerisinde, Falun Gong uygulayıcılarını yoğun bir şekilde zulmetmektedir.

Başsavcı Merrick Garland “Çin hükümeti bir kez daha, ABD topraklarında Çin Halk Cumhuriyeti’ni eleştirenleri hedef almaya çalıştı ve başarısız oldu” dedi.

FBI Direktörü Christopher Wray “Teşkilatımız Çin hükümetinin yasalarımızı ihlal etme ve ülkemiz insanlarının hak ve özgürlüklerini bastırma çabalarına karşı koymaya devam edecektir” dedi.

FBI Los Angeles Başkan Yardımcısı Donald Always, iddia edilen faaliyetler “temel Amerikan değerlerine aykırıdır” dedi ve “Çin hükümeti adına sınır ötesi plan ve baskı yapanlar mutlaka hesap vermelidir” diye ekledi.

Bu makale ilk olarak theepochtimes.com’da şu başlık altında yayınlandı: “DOJ Charges 2 Suspected Chinese Agents for Targeting Falun Gong in US

Yazan: Eva Fu, The Epoch Times
Çeviren: Evren Durmaz, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.