ABD’de Silahlı Saldırılarda 29 Kişi Yaşamını Yitirdi

ABD’nin Teksas eyaletinde El Paso şehrindeki Cielo Vista alışveriş merkezinde, silahlı saldırı düzenlendi. Ardından Ohio eyaletinde bir saldırı daha gerçekleştirildi.

ABD’nin Teksas eyaletindeki bir AVM’de düzenlenen ve 20 kişinin öldürüldüğü, 40 kişinin de yaralandığı silahlı saldırıdan 13 saat sonra, Ohio eyaletinde bir silahlı saldırı daha gerçekleştirilerek 9 kişi hayatını onlarca kişi hayatını kaybetmişti.

ABD’nin Teksas eyaleti Valisi Greg Abbott, yaptığı basın açıklamasında, Cielo Vista alışveriş merkezi içindeki Walmart mağazasında düzenlenen saldırıyı “iğrenç ve anlamsız bir şiddet eylemi” olarak nitelendirdi ve olaya ilişkin tüm güvenlik ekiplerini bölgeye yönlendirdiklerini belirtti.

Elde edilen en son bilgilere göre saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 20’e ulaştığını aktaran Abbott, yaralanan 26 kişinin de çevre hastanelerde tedavi altına alındığını ifade etti.

21 Yaşındaki Saldırgan Manifesto Yayınlamış

Polis tarafından yapılan açıklama, saldırıyı gerçekleştiren kişi 21 yaşındaydı. Saldırı öncesinde 4 sayfalık bir manifesto yayınlandığı aktarıldı.

Yayınlanan manifestonun polise ilk saldırı ihbarından 20 dakika önce paylaşıldığı tespit edildi.

Online yayınlanan manifestoda beyaz üstünlükçü ve ırkçı görüşler yer alıyor. Yeni Zelanda’da ırkçı saldırgana da destek veren manifestoda “Christchurch saldırganını ve onun manifestosunu destekliyorum. Bu saldırı Teksas’taki Hispanik işgaline bir cevaptır.” ifadeleri ile başlıyor.

Saldırı hakkında terörizm soruşturması açıldı.

Polis, yalnızca bir şüphelinin gözaltına alındığını ve yakalanırken ateş edilmediğini açıkladı. ABD medyası, şüphelinin isminin “Patrick Crusius” olduğunu yazdı.

ABD Başkanı Donald Trump, El Paso saldırısı sonrası bir tweet atarak “Bugün El Paso’daki saldırı sadece trajik değil, aynı zamanda bir korkaklık eylemi. Bu ülkede bugünkü nefret dolu eylemi kınayan herkesin yanında olduğumu biliyorum. Masum insanları öldürmeyi meşrulaştıracak hiçbir sebep veya bahane olamaz.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.