ABD’de Vergi Reformu Kimi Daha Çok Zengin Edecek?

ABD Başkanı Donald Trump, 14 Eylül 2017’de Florida, Fort Myers’a vardıktan sonra basına sesleniyor. Vergi reform planının yüksek gelirli hanelere fayda sağlayıp sağlayamayacağı konusundaki soruları yanıtlıyor. (BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / Getty Images)

ABD Başkanı Donald Trump, bu yıl bitmeden vergi reformu tasarısını Kongre’den geçirmeyi hedefliyor. Henüz somut bir vergi reformu taslağı olmamasına rağmen, reforma karşı gelenler, vergi indirimlerinin fakirden çok zengin Amerikalılara fayda sağlayacağına inanıyor.

Ancak Trump orta sınıfı desteklemeye, Amerikan şirketlerini ülkeye çekmeye ve istihdamı artırmaya odaklanan bir planı tercih ettiğini söyledi.

Trump 14 Eylül’de Florida’da gazetecilere verdiği demeçte “Zengin Amerikalılar benim önceliğim değil. Benim önceliğim orta sınıf insanları ve bu da en fazla vergi indirimi yapacağımız sınıf” dedi.

Trump, daha önceki açıklamalarında kurumlar vergisi oranını yüzde 35’ten yüzde 15’e çekmek istediğini belirtmişti.

ABD başkanı, bireysel vergi indiriminin özellikle orta sınıf için daha da fazla olmasını istiyor. Eğer dediğini gerçekleştirebilirse, bu Başkan Ronald Reagan döneminden bu yana en büyük vergi indirimi olacak.

Trump, ayrıca düşük vergi oranlarının ekonomik büyümeyi artıracağını, daha fazla şirketi Amerika’ya geri çekerek istihdam yaratacağını belirtti.

ABD gelişmiş ekonomiler arasında en yüksek kurumsal vergi oranına sahip. Bu da Amerikan şirketleri ve ürünleri için küresel rekabette bir dezavantaj yaratıyor. ABD’deki vergi sistemi yüzünden birçok şirket üretim operasyonunu diğer ülkelere kaydırdı. Ayrıca, uyguladığı çifte vergi sistemi nedeniyle birçok Amerikan şirketi yurtdışı gelirlerini ülke dışında tutuyor.

Trump, “Benim önceliğim ABD şirketlerini geri getirmek, parayı ülkeye geri çekmek” dedi.

ABD’de son büyük vergi reformu, 31 yıl önce Ronald Reagan’ın başkanlığında gerçekleşti. O günden bu yana, vergi yasası hem genişliği hem de kapsamı açısından oldukça değişti. Beyaz Saray’ın paylaştığı bilgilere göre ülkenin mevcut vergi yasası milyonlarca istihdamın ve trilyonlarca paranın ülke dışına kaçmasına sebep oldu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.