ABD’den Çin’e Covid-19 Suçlaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo,  Covid-19 salgınının “önlenebilir” olduğunu ve Çin’in bu konudaki tavrının “utanç verici”olduğunu belirterek, “Her ulusun Çin Komünist Partisine her alanda karşılık vermesini istiyoruz. Umarım bir koalisyon kurabiliriz” dedi.

Pompeo Londra ziyareti sırasında mevkidaşı Dominic Raab ile görüştü. Toplantının ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Raab, görüşmede Çin’in Hong Kong’daki eylemlerinin yol açtığı ciddi endişeleri ve İngiltere’nin bu konuda attığı adımı ele aldıklarını söyledi.

Ayrıca Çin’le bağlantılı olarak 5G altyapısı ile Covid-19’dan çıkarılan dersi de görüştüklerini ileten Raab, iki ülke arasında müzakereleri yürütülen serbest ticaret anlaşmasının hem istihdam hem de tüketiciler için yararlı olması gerektiğini belirtti.

Pompeo, Çin’i eleştirdi. “Önlenebilir” bir salgın yaşandığını ve Çin’in bu konudaki tavrının “utanç verici” olduğunu belirten Pompeo, “Başkan Şi, dünyaya yardım etmek yerine Çin Komünist Partisinin iki yüzlülüğünü gösterdi.” dedi.

İngiltere’yi Çin firması Huawei ürünlerini ülkenin 5G altyapısında kullanma kararından vazgeçmesini “ilkeli bir yanıt” olarak nitelendiren Pompeo, Başbakan Boris Johnson’ın İngiltere halkı için “en iyi olana” karar vermiş olduğunu belirtti.

Pompeo, İngiltere’nin Çin’e karşı durmakta daha fazlasını yapması gerektiğini düşünüp düşünmediğine ilişkin soruya, meseleye bu şekilde bakmadığını ibelirterek “demokrasiye değer veren her ulusun Çin Komünist Partisinin yol açtığı tehdidi anlamasını” beklediğini söyledi.

ABD ve Çin arasındaki mevcut ticaret savaşını savunan Pompeo, “Her ulusun Çin Komünist Partisine her alanda karşılık vermesini istiyoruz. Umarım bir koalisyon kurabiliriz.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.