ABD’den Çin’e Uygur Yaptırımı

Pompeo; “ABD, bugün Sincan’daki korkunç ve sistematik suistimallere karşı harekete geçiyor ve Çin Komünist Partisi(ÇKP)’nin insan hakları ve temel özgürlüklere yönelik saldırıları hakkında endişelerimizi paylaşan tüm ülkeleri bu davranışları kınamaya çağırıyor.”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara uyguladığı baskı ve şiddetten sorumlu bazı üst düzey Çinli yetkililere ABD’ye giriş yasağı getirdiklerini duyurdu.

Bakan Pompeo, bölgedeki gelişmelere ve alınan vize kısıtlaması kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Pompeo yaptığı açıklamada, Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki baskı politikalarına devam ettiğini vurgulayarak, Çin yönetimini “bölgede İslam dinini ve kültürünü silmeye çalışmakla” suçladı.

Açıklamada, Çin’in Uygur Türklerine ve etnik Kazaklara yönelik zorla çalıştırma, keyfi tutuklama, cebren nüfus kontrolü ve bölgede Müslümanlığı ve kültürünü silmek girişiminin de dahil olduğu baskı politikalarına sessiz kalınmayacağı vurgulandı.

Bakan Pompeo, Çinli yetkilileri hedef almaya devam edeceklerini yineleyerek söz konusu ihlallerde rolü olan XUAR Parti Sekreteri Chen Quanguo, Sincan Siyasi ve Hukuk Komitesi Parti Sekreteri (XPLC) Zhu Hailun, Sincan Kamu Güvenlik Bürosunun (XPSB) şu anki Parti Sekreteri Wang Mingshan ve ailelerine ABD’ye giriş yasağı getirildiğini belirtti.

Öte yandan Pompeo, XUAR Parti Sekreteri Chen’in daha önce Tibet bölgesinde korkunç insan hakları ihlallerinde bulunduğunu hatırlatarak, şimdi aynı ihlalleri Sincan’da da devam ettirdiğini söyledi.

Bakan Pompeo yaptığı açıklamada, “ABD, bugün Sincan’daki korkunç ve sistematik suistimallere karşı harekete geçiyor ve Çin Komünist Partisinin (ÇKP) insan hakları ve temel özgürlüklere yönelik saldırıları hakkında endişelerimizi paylaşan tüm ülkeleri bu davranışları kınamaya çağırıyor.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.