ABD’den Huawei Kısıtlaması

ABD, Huawei’nin ABD teknolojisi ve yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını engelleyeceklerini duyurdu.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Huawei’nin yarı iletkenlerini yurt dışında tasarlamak ve üretmek için ABD teknolojisi ile yazılımlarını kullanma  kabiliyetini kısıtlamaya yönelik karar alındığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ticaret Bakanlığının yabancı ürün kuralı genişletilerek ABD yasalarının Huawei tarafından savuşturulmasının önüne geçileceğini bildirerek, “Çin Komünist Partisi’nin vatandaşlarımızın mahremiyetini veya dünya çapında yeni nesil ağların bütünlüğünü baltalama çabalarına müsamaha göstermeyeceğiz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Öte yandan Pompeo, Huawei’nin ABD teknolojisini çalmak ve Çin hükümeti için çalıştığını belirterek, “Huawei’nin ABD ihracat sınırlama kurallarındaki boşluklardan faydalanmasını engelleyen bu karar, ayrıca ABD teknolojisi ve yazılımlarını kullanarak ürettiği yarı iletken çipleri Huawei’ye satan yabancı firmalara da sıkı ihracat kısıtlamaları uygulayacaktır. ABD teknolojisi ile üretilen ürünleri Huawei’ye satmak isteyen firmalar, artık ABD’den lisans almak zorundadır.” dedi.

Pompeo, ABD Ulusal güvenliğini ve uluslararası istikrarı tehdit eden faaliyetlerde bulunan Huawei ve ilişkili firmaların ABD ihracatlarına kısıtlama getirilmesine devam edeceklerini duyurdu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.