ABD’li Politikacılar Tayvan’ı Ziyaret Etti – Pekin Yeni Askeri Tatbikatlar İle Tehdit Ediyor

foto: pixabay

ABD’li bir Kongre heyeti, habersiz bir biçimde, geçtiğimiz Pazar günü Tayvan’ı ziyaret etti. Pekin anında buna yeni askeri tatbikatlar ile tepki gösterdi ve “savaşa hazırlığına” devam edeceğini duyurdu.

ABD’li Kongre heyetinin Tayvan ziyareti sırasında Çin, Tayvan adasının çevresinde yeniden askeri tatbikatlar düzenledi. Pekin, yapılan tatbikat ve manevralarla Tayvan ve ABD üzerindeki baskıyı daha da artırmak istiyor. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wi Qian, ülkenin “savaşa hazırlanmaya” devam edeceği tehdidinde bulundu.

ABD ve Tayvan ‘dostluk’ vurgusu

ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinden sadece bir buçuk hafta sonra beş kongre temsilcisi, geçtiğimiz Pazar günü Tayvan’a habersiz bir ziyaret gerçekleştirildi.

Beş kişilik heyete Senatör Ed Markey başkanlık ediyor. Ziyaret sırasında, Tayvanlı politikacılarla yapılan görüşmelerde; ikili ilişkiler, bölgesel güvenlik, ticaret, yatırım ve iklim değişikliği ile ilgili konuların ele alındığı söyleniyor. Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen ile yapılan görüşmenin ardından, Pazartesi günü Taipei’deki Dışişleri Bakanlığı’nda bir ziyafet verildi.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, Çin’in “bölgedeki gerilimi artırmaya devam etmesi” nedeniyle ABD Kongresi’nin Tayvan’ı ziyaret etmek için yeniden üst düzey bir heyet gönderdiğini söyledi. ABD, “Çin’in tehditlerinden ve sindirmelerinden korkmayan dostluklarını göstermek istiyor” yorumunda bulundu.

Öte yandan Pekin, bir Xinhua yorumunda ABD’li politikacıları “ateşle oynamakla” suçladı.

ABD, Tayvan ile yeni ticari anlaşmalarını ve planlarını açıkladı

Çin Komünist Partisi (ÇKP) geçmişte de, buna benzer ziyaretlerde rahatsızlığını belirtmişti ve tehditler savurmuştu. Pelosi’nin bu seferki Tayvan ziyaretine Çinin tepkisi hiç görülmemiş boyutta idi ve Tayvan çevresindeki sularda, tarihinin en büyük askeri tatbikatını gerçekleştirdi.

Tayvan Savunma Bakanlığı, 14 Ağustos tarihli haftalık raporunda, Çin Halk Cumhuriyeti ile Tayvan arasındaki boğazda, Çin’e ait 22 uçağı ve 6 gemiyi tespit ettiğini söyledi. Bunlardan 11 uçak, Çin ile Tayvan arasındaki resmi olmayan merkez hattı deniz sınırını geçti.

ABD, önümüzdeki haftalarda Tayvan Boğazı’nı gemi ve uçaklarla geçmek istediğini söyledi. ABD Asya Pasifik Koordinatörü Kurt Campbell, Cuma günü Washington’da yaptığı açıklamada, “Uzun vadeli seyrüsefer özgürlüğü taahhüdümüzle tutarlı olarak, ABD kuvvetleri “uluslararası hukukun izin verdiği yerlerde uçmaya ve açık denizde tatbikatlar yapmaya devam edecek” yorumunda bulundu.

ABD ayrıca Tayvan ile ticari ilişkilerini genişletmek istiyor. Campbell, önümüzdeki günlerde ABD’nin Tayvan için yeni bir ticaret planının yanı sıra Taipei ile planlanan ticaret görüşmeleri hakkında kamuoyuna bilgi vereceklerini duyurdu. Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından Çin’in askeri manevralarını Pekin’in ‘aşırı tepkisi’ olarak nitelendirdi.

ÇKP, Tayvan adasını hiçbir zaman ele geçirmedi ve yönetmedi. Buna rağmen, 1949’dan beri Tayvan’ı kendi toprakları olarak görmekte. Ukrayna’daki savaş, Pekin’in Tayvan ile benzer bir yaklaşım sergileyebileceği dair korkuları artırdı.

Haber: Epoch Times

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.