ABD’nin Montana eyaletinde Tiktok’un İndirilmesi tamamen yasaklandı

Kaynak: Pixabay

Montana, ABD’de Çinli sosyal medya devi Tiktok’u tamamen yasaklayan ilk eyalet oldu.

Montana eyaletinde Tiktok’ un indirilmesi tamamen yasaklandı. Şubat ayında eyalet meclisinden geçen ve Montana Valisi Greg Gianforte’ nin imzalamasıyla yürürlüğe giren yasaya göre eyalette 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Tiktok indirilemeyecek.

Montana, ABD’de Çinli sosyal medya devi Tiktok’u tamamen yasaklayan ilk eyalet oldu. Yasak 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girecek ve bu tarihten sonra Apple ve Google uygulama mağazalarından Tiktok indirilemeyecek.

Eylül 2016’da Pekin merkezli teknoloji şirketi ByteDance tarafından piyasaya sürülen TikTok, Çin ile rekabet halindeki ülkeler tarafından “güvenlik endişesi” gerekçesi öne sürülerek sık sık hedef alınıyor.Eski ABD Başkanı Donald Trump, 1 Ağustos 2020 tarihinde TikTok’u yasaklayacaklarını açıklamıştı. Haziran 2021’de ise yeni Başkan Joe Biden, Trump yönetiminin yasağını iptal eden bir icra emri imzalamış ve bunun yerine Ticaret Bakanı’na uygulamayı ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturup oluşturmadığını belirlemek için araştırmasını emretmişti. Ardından ABD’de de resmi hizmet için kullanılan cihazlarda TikTok kullanımı yasaklanmıştı.

TikTok, diğer 223 Çin uygulamasıyla birlikte 29 Haziran 2020’de Hindistan’da da tamamen yasaklanmıştı. Yasak Ocak 2021’de kalıcı hale getirilmişti. TikTok, Endonezya ve Bangladeş’te de farklı üslerde aralıklı olarak engellendi. Pakistan da 11 Ekim 2020’de sosyal medya platformunu yasaklayan ülkeler arasına katıldı.

BBC’den Mike Wendling’ in haberine göre Kanada hükümeti, kararına gerekçe olarak “bilgi güvenliğini” ve “uygulamanın mahremiyet ve güvenlik açısından kabul edilemez riskler barındırdığını” öne sürmüş 28 Şubat 2023 tarihinden itibaren yasaklanmıştı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, “Bu ilk adımımız olacak ama başka adım atmamıza gerek kalmayabilir” demişti.

Kaynak: G.G.Gianforte Twitter hesabı

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.