ABD’nin Türkiye’ye Yaptırımının 180 Gün İçinde Başlatılması Öngörülüyor

Amerikan Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Türkiye’ye Barış Pınarı Harekatı ve S-400 alımı nedeniyle uygulanacak yaptırımı Çarşamba akşamı onayladı.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve muhalif Demokrat Senatör Chris Van Hollen tarafından hazırlanan öneride 8 maddede yaptırım listesi hazırladı.

Graham, Senatör Van Hollen ile Suriye’ye saldırması nedeniyle Türkiye’ye yönelik ciddi yaptırımlar konusunda iki taraflı anlaşmaya vardıkları için memnun olduğunu Twitter hesabından dile getirdi.

Paylaşılan yaptırım paketi taslağında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve çok sayıda bakanın adı yer aldı.

Pakette, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye’ye ve Tükiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulaması teklif edildi. Maddeler arasında Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı kapsamında da yaptırım istendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mal varlığı tespiti de pakette yer aldı.

Öte yandan Türk yetkililere ABD vizesi kısıtlaması maddesi de pakette bulundu.

Tasarıyı hazırlayan Senatör Graham ise önerinin 3’te 2’lik çoğunluğu elde edeceği görüşünü savunuyor. Bu durum gerçekleşirse, seçilmesinden bu yana Trump’ın veto yetkisi ilk defa aşılacak.

ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’ndan (CAATSA)’dan kaynaklı yaptırımların uygulanmasının 180 gün içerisinde başlatılması öngörülüyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.