Adalet Bakanlığı ABD’de Falun Gong’u Hedef Aldığı İçin 2 Şüpheli Çinli Ajanı Suçladı

Adalet Bakanlığı, 2 kişinin Pekin’in zulüm gören gruba karşı kampanyasını ilerletmek için sözde IRS yetkilisine rüşvet vermeye çalıştığını söyledi

ABD Adalet Bakanlığı Binası Foto: Wikipedia

Federal savcılar, iki adamı, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) zulüm gören inanç grubu Falun Gong‘u “devirmesine” yardımcı olmak için bir kamu görevlisine on binlerce dolar rüşvet vermeye çalışmakla suçladı.

Çin’de doğan 70 yaşındaki bir ABD vatandaşı olan John Chen ve 43 yaşındaki bir Çin vatandaşı olan Lin Feng, 26 Mayıs’ta mühürü açılmış mahkeme dosyalarına göre, Falun Gong uygulayıcıları tarafından işletilen ve bakımı yapılan bir kuruluşu vergiden muaf statüsünden çıkarmak amacıyla, “IRS* İfşaatçı Programını rüşvet ve aldatma yoluyla manipüle etmeye” çalıştı.

Şikâyete göre, IRS’ye sundukları bilgiler “görünüşte eksik ve Çin Halk Cumhuriyeti Hükümetinin Falun Gong üyelerine boyun eğdirme ve tacizini haklı çıkarmak için kullandığı propagandaya benzer söylemler içeriyor.”

FBI Los Angeles saha ofisinden bir sözcünün The Epoch Times’a yaptığı açıklamaya göre, sırasıyla Kaliforniya’nın Chino City ve Los Angeles şehirlerinde ikamet eden Chen ve Lin 26 Mayıs günü erken saatlerde evlerinde tutuklandı.

İkili, komplo, rüşvet ve kara para aklama suçlamalarıyla karşı karşıya. Chen kefaletsiz olarak tutuklandı ve ABD Marshals Service* onu New York’a nakledecek. Lin’in gözaltı duruşması 1 Haziran’a ertelendi. Los Angeles’taki ABD savcılık sözcüsü The Epoch Times’a yaptığı açıklamada, Lin’in o tarihe kadar gözaltında kalacağını söyledi.

Chen’in avukatı yorum yapmayı reddetti.

26 Mayıs 2023’te Los Angeles’taki Edward R. Roybal Federal Binası ve ABD Adliye Sarayı. (Annie Wang/Epoch Times)

‘Şok edici’ ve ‘Sinsi’

Bu eylem, Çin rejiminin doğruluk, merhamet ve hoşgörü temel ilkelerine sahip bir meditasyon uygulaması olan Falun Gong’u ABD’de hedef almasını engellemek için ABD makamları tarafından yapılan ilk kovuşturmayı işaret ediyor. Çin’de ÇKP son 23 yıldır gruba şiddetli bir şekilde zulmetmektedir.

Adalet Bakanlığı (DOJ) iddianameleri, ayrıca Pekin için New York’ta gizli bir polis karakolu işlettiği iddia edilen iki kişinin tutuklanmasını da takip etti. Adalet Bakanlığına göre bu kişilerden biri, Çin lideri Xi Jinping’in 2015 yılındaki ABD ziyareti sırasında Falun Gong uygulayıcıları tarafından Washington’da düzenlenen gösterilere karşı protestoları organize etti.

ABD Savcısı Damian Williams, suçlamaları duyuran bir açıklamada, “Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti’nin otokratik amaçlarını gerçekleştirmek için ABD Hükümeti’nin silahlarını manipüle etme ve kullanma çabaları, sinsi oldukları kadar şok edicidir” dedi.

Adalet Bakanlığı’na göre Chen ve Lin Ocak ayından Mayıs ayına kadar Çinli yetkililerin talimatı altında çalışarak bir rüşvet kampanyası yürüttüler. Mahkeme belgesine göre, 21 Ocak civarında kaydedilen bir görüşmede planı tartışan Chen, ÇKP’nin Falun Gong’u “devirmesine” yardım etmeyi amaçladığını belirtti ve Çin “liderliğinin” yasadışı ödemeleri finanse etmede “çok cömert” olacağını kaydetti.

DOJ’un şikayetine göre Chen, bir hafta sonra kaydedilen bir görüşmede “bundan sonra… iş yapıldıktan sonra… iş için ödül kesinlikle o zaman verilecektir” dedi.

Mahkeme dosyasına göre Chen ve Lin, Şubat ayı başlarında New Windsor, New York’taki bir IRS ofisine, Chen’in daha sonra ABD vergi mükelleflerinin yararına olduğunu iddia edeceği bir “ihbar şikayeti” sundu. Dosyada, Falun Gong’u tanımlarken defalarca rejimin karalayıcı dilini kullanan bu şikâyetin “görünüşte eksik” olduğu belirtildi. Ayrıca IRS personelinin şikâyeti reddetmeyi tavsiye ettiği de belirtildi.

Belgeye göre ikili, 14 Mayıs’ta bir restoranda IRS yetkilisi gibi davranan gizli bir ajanla buluştu ve Falun Gong ile ilgili kuruluşta bir denetim açmak için toplam 50.000 dolar ödemeyi vaat etti. Ajanın aracının arka koltuğunda Chen, ajana ilk ödeme olarak 100 dolarlık banknotlar halinde 1.000 dolar nakit rüşvet verdi. Chen ve Lin, ihbarcının şikâyetinin başarılı olması halinde ajanın IRS’den ihbarcı ödülünün yüzde 60’ını alacağına söz verdi.

İki gün önce ele geçirilen bir telefon görüşmesinde ikili, Çin merkezli şifreli bir mesajlaşma uygulaması aracılığıyla planı gerçekleştirmek için Çinli bir yetkiliden “talimat” alacaklarını ve ardından yetkilinin talimatlarını sileceklerini söyledi. Toplantı planlandığı gibi gitmezse, Çinli yetkiliyi “uyarmayı” ve “alarm vermeyi” planlamışlar.

Falun Gong uygulayıcıları, 12 Mayıs 2023 tarihinde New York’ta Dünya Falun Dafa Günü’nü kutlamak için düzenlenen geçit töreni sırasında, Çin komünist rejiminin inançlarına yaptığı zulüm hakkında farkındalık yaratan bir pankart tutuyorlar. (Larry Dye/Epoch Times)

‘Kan Kardeşler’

Mahkeme belgesine göre Chen, plân süresince kendisini sözde vergi memuruyla tanıştıran ve FBI ile işbirliği yapan bir kişiyi de yasadışı ödeme plânını gizli tutması konusunda uyardı. Chen’in “Para öde derseniz, yol boyunca bir iz bırakır ve sıkıntılı olur,” dediği iddia edildi.

DOJ’un şikâyetinde, Çinli yetkilinin kimliği açıklanmadı, ancak Chen, şemayı tartışırken dinlenen bir telefon görüşmesinde, yetkilinin “bu konulardan her zaman sorumlu olan kişi” olduğunu söyledi. Şikâyette, Falun Gong’u hedef alan baskı çabalarının, uzun yıllar boyunca Çin’in kuzeydoğusundaki mega şehir Tianjin’de ana bir konuma sahip olan yasa dışı bir organ olan 610 Ofisi’nden merkezileştirildiği belirtildi.

Şehrin adı, ajanın Chen’e muhbir şikayetinin denetim departmanına yönlendirildiğini iddia eden bir belgeyi e-postayla göndermesinin ardından 16 Mayıs civarında yapılan bir aramada ortaya çıktı. E-postayı gören Chen, Lin’i aradı ve kararlaştırılan rüşvet parasını teslim etmek için New York’a gitmesini istedi. Chen, “Tianjin ile tekrar temasa geçeceğini” söyledi.

Chen o günlerde ajanla yaptığı bir telefon görüşmesinde, ikilinin kampanyayı Pekin adına yürüttüklerini teyit etti. Dosyaya göre Chen ajana “bu arkadaşlara güvenmesini” söylemiş.

“Onlar kan kardeşi gibiler. Biz, Falun Gong’un kurucusuna karşı bu mücadeleye yirmi, otuz yıl önce başladık. Onlar her zaman bizim yanımızdalar,” dediği iddia ediliyor. FBI müfettişi muhtemelen Çinli yetkilileri kast ederek “Para hepimizden” dedi.

“ABD’ye para getirmek çok riskli… bazı özel yöntemler kullanmak gerekiyor. Biraz zamana ihtiyaç var,” dedi Chen mahkeme belgesine göre. Haziran ayında Çin’e döneceğini ve Temmuz ile Eylül ayları arasında taksitler halinde acenteye ödeme yapacağını açıkladı.

“Çok fazla. ABD’de on bini geçince beyan etmek gerekiyor. Lanet olsun, beyan etmek istemiyorum” dedi.
Lin, 18 Mayıs’ta John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda gizli ajana 4.000 dolar daha nakit rüşvet verdi. Aynı gün Chen, ajanla yaptığı telefon görüşmesinde daha fazla fon toplamak için Çin’e döneceğini ve Lin’in bu fonu New York’taki ajana, 25.000 dolarlık iki ödeme halinde teslim etmesini sağlayacağını söyledi.

‘Demokratik Sistemimize’ Bir Tehdit

Falun Dafa Bilgi Merkezi İcra Direktörü Levi Browde’a göre, davanın ayrıntıları “Falun Gong uygulayıcılarının, ÇKP’nin uluslar arası baskısı için nasıl önemli bir hedef olmaya devam ettiğini” göstermektedir.

The Epoch Times’a verdiği demeçte, “Bu aynı zamanda ÇKP’nin ne kadar ileri gidebileceğini de gösteriyor – ABD yasalarını çiğnemek için bir vergi memuruna rüşvet vermek ve ABD kurumlarını masum insanlara karşı silah olarak kullanmak gibi -” dedi.

“ABD hükümetini bu adımı attığı için alkışlıyor ve ABD genelinde ÇKP ajanlarını şiddetle takip etmesini teşvik ediyoruz çünkü onlar sadece Çin’deki zulme karşı çıkan Amerikalılar için değil, aynı zamanda hükümet yetkililerimiz ve aslında bu yasadışı planların hedef aldığı demokratik sistemimiz için de bir tehdit oluşturuyorlar.”

Savcılar, tutuklamanın Çin rejiminin sınır ötesi baskı kampanyasıyla yüzleşmek için gösterdikleri son çaba olduğunu söyledi.

ABD Başsavcısı Merrick Garland Foto : Wikipedia

ABD Baş Savcısı Merrick Garland, “Çin hükümeti bir kez daha burada ABD’de, Çin Halk Cumhuriyetini eleştirenleri hedef almaya çalıştı ve başarısız oldu” dedi.

O, Adalet Bakanlığı’nın “Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin kendisini eleştirenleri susturma ve rejimini ABD topraklarına yayma çabalarını soruşturmaya, engellemeye ve kovuşturmaya devam edeceğini” ve “ABD’deki herkesin hakkı olan hakları savunacağını” da sözlerine ekledi.

Başsavcı Yardımcısı Lisa O. Monaco, “Adalet Bakanlığı, Çin hükümetinin bu kez rüşvet girişimi yoluyla sınır ötesi baskı gerçekleştirmeye yönelik girişimlerini ifşa etmeye devam ediyor” dedi. “Bugünkü tutuklamalar ve komplo, rüşvet ve kara para aklama suçlamalarının vurguladığı üzere, Çin Halk Cumhuriyeti’nin veya herhangi bir yabancı hükümetin ABD’de yaşayan herkesin sahip olduğu hak ve özgürlükleri sindirme, taciz etme veya zayıflatma çabalarına müsamaha göstermeyeceğiz.”

FBI Direktörü Christopher Wray “Çin hükümetinin hukukun üstünlüğünü ve uluslararası normları hiçe saydığını bir kez daha gösterdiğini” söyledi. Wray, teşkilatının “Çin hükümetinin yasalarımızı ihlal etme ve ülkemizdeki insanların hak ve özgürlüklerini baskı altına alma çabalarına karşı koymaya devam edeceği” sözünü verdi.

FBI Los Angeles Sorumlu Direktör Yardımcısı Donald Alway, iddia edilen faaliyetin “temel Amerikan değerlerine aykırı” olduğunu söyledi.

“Çin hükümeti adına sınır ötesi baskı uygulayanlar sorumlu tutulmalıdır” dedi.

Çevirenin Notu :

* IRS – Amerika Birleşik Devletleri’nde gelir idaresi alanında faaliyet gösteren devlet dairesi

* ABD Kolluk Kuvveti Hizmeti

Haber : Eva Fu, The Epoch Times
Çeviri : Tijen A.Ç., The Epoch Times, Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.