Adalet Bakanlığı Kararını Açıkladı: Trump, Gizli Anlaşma ve Engelleme Suçlamalarından Aklandı

Özel avukat Robert Mueller, 24 Mart 2019’da Washington’da, kiliseden çıkarken. (Tasos Katopodis / Getty Images)

24 Mart’ta başsavcı William Barr’ın yayımladığı araştırma bulguları özetine göre, özel avukat Robert Mueller tarafından hazırlanan son rapor, Başkan Donald Trump’ın kampanyasıyla ilgili olarak Rusya ile gizlice anlaşma yaptığı yönündeki her türlü iddiadan tamamen aklandığını bildiriyor.

Barr ayrıca, özel avukatın başkanın adaleti engellediğini kanıtlayacak yeterli kanıt sunamadığı sonucuna vardı.

Mueller’in raporunda, “Araştırmanın, Trump’ın kampanya üyelerinin seçim faaliyetleri sırasında Rus hükümetiyle anlaşma ya da işbirliği yaptığını kanıtlamadığı” bildirildi.

Barr dört sayfalık bir özeti (pdf) Meclis ve Senato yargıçlar komitesinin başkan ve yüksek rütbeli üyelerine sundu. Mektup, özel avukatın yaklaşık 500 tanıkla görüştüğünü, yaklaşık 500 arama emri çıkardığını, 2.800’den fazla mahkeme celbi yayınladığını, iletişim kayıtları için 230’dan fazla emir çıkardığını belirtiyor. Barr’ın bildirdiğine göre Mueller, 19 avukat ve 40 FBI ajanı, analist, adli sayman ve profesyonel personelden oluşan bir ekip çalıştırdı.

Barr, Mueller’in bazı davaları diğer ofislere sevk ettiğini, ancak daha fazla iddianame yayınlamayacağını yazdı.

Trump, Florida’dan Washington’a giderken Air Force One’a binmeden önce gazetecilere yaptığı kısa açıklamada Barr’ın özetinin “tam bir temize çıkarma” olduğunu söyledi. Başkan, gizli anlaşma iddialarını “şimdiye kadarki en saçma şey” olarak nitelendirdi.

Trump, “Tam ve eksiksiz bir beraat oldu” dedi. “Ülkemizin bu durumdan geçmesi utanç verici. Dürüst olmak gerekirse, başkanınızın bununla karşı karşıya getirilmesi çok utanç verici.”

“Bu başarısız ve usulsüz bir zarar verme girişimiydi ve umarım birileri olaya diğer taraftan bakacaktır.”

Mueller, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale etmek için iki açık girişimde bulunduğunu belirtti. İlk girişim, Amerika Birleşik Devletleri’nde ihtilafa yol açmak amacıyla kasten yanlış haber yayan bir Rus örgütü olan İnternet Araştırma Ajansı (Internet Research Agency) tarafından yürütülmüştür. İkinci girişim, Clinton kampanyasından ve Demokrat Partiden gelen e-postaları başarıyla çalan, yazılım kırma operasyonudur. Her iki durumda da Mueller, Trump’ın ya da kampanyasıyla ilişkili olarak birlikte çalışan insanların, Rusya’ya bağlı kişilerin tekliflerine rağmen, Moskova ile gizlice anlaşmadığını veya birlikte çalışmadığını tespit etti.

Adaletin Engellenmesi

Özel avukat, Trump’ın adaleti engelleyip engellemediğine ve bunun yerine söz konusu belirli olaylarla ilgili her iki tarafta da tartışmalara yol açıp açmadığına dair bir sonuca ulaşamadı. Mueller, “bu rapor cumhurbaşkanının bir suç işlediği sonucuna varmazken, aynı zamanda onu aklamadığını da” belirtti.

Mueller, özel avukatlık raporundaki kanıtların cumhurbaşkanının herhangi bir suç işlediğini tespit etmek için yeterli olmadığına karar veren Barr’a, beraat çıkarma kararını etkili bir şekilde devretmiş oldu. Barr kararı, Mueller’in özel avukatlık görev süresinin büyük kısmını denetleyen başsavcı yardımcısı Rod Rosenstein ile birlikte verdi. Başsavcı, Adalet Bakanlığı yetkililerine ve Hukuk Müşavirliğine danıştıktan sonra karar verdiğini söyledi.

Barr başkanın aklanma kararının, görev süresi devam eden bir başkan hakkında dava açılıp açılamayacağına dair anayasal sorudan etkilenmediğini de belirtti.

Barr “Genel olarak konuşursak, bir engelleme mahkûmiyeti vermek ve icra etmek için, hükümetin makul bir şüphenin ötesinde, söz konusu kişinin ahlaksız bir niyetle hareket ettiğini, beklemedeki veya planlanmış, engelleyici bir eylemle yeterli bir bağı bulunduğunu kanıtlaması gerekir” dedi.

“Başkanın birçoğu kamuoyu önünde gerçekleşmiş eylemlerini listeleyen rapor, engelleyici davranış teşkil eden hiçbir eylem belirtmemektedir. Beklemede olan veya planlanmış bir eylemle ilişkili ve ahlak dışı bir niyetle yapılmış hiçbir eylem tespit edilememiştir. Bakanlığın federal itham kararlarını yönlendiren kovuşturma ilkeleri uyarınca, bu tür suçların makul bir şüphenin ötesinde, kanıtlanması gerekir.”

Tepkiler

Trump’ın 2020 yeniden seçilme kampanyasının yöneticisi Brad Parscale, başkanın Rusya’yla gizlice anlaşıp adaleti engelleme suçu işlediği yönünde hikâyeler anlatmayı sürdüren Demokratlar için iğneleyici bir sitem yayınladı.

Parscale bir ifadesinde, “Demokratlar, hiçbir şey olmadığı halde yanlış yapıldığını iddia ederek, bizi iki yıl boyunca çılgınca, kaotik, komplo yüklü bir salıncağa bindirdi” dedi. “Demokratlar, 2016 seçimlerinin sonuçlarında çok akılsızca ve kör davrandı. Başkan Trump’ın yasal seçim sonucunu bozmayı umarak Amerikan halkına sürekli yalan söylediler.”

Beyaz Saray basın sekreteri Sarah Sanders, yaptığı açıklamada, “Adalet Bakanlığı (Department of Justice-DOJ) bulgularının ABD Başkanı’nın toptan ve eksiksiz beraatı anlamına geldiğini” söyledi.

Senato Yargı Komitesi’nin başkanı ve Barr’ın mektubunun muhataplarından biri olan Senatör Lindsey Graham (R-S.C.), özeti okuduktan sonra “Bu raporla Başkan Trump’ın üzerinde asılı duran bulutlar ortadan kaldırılmıştır” diye yazdı.

Sarayın Adli Komite başkanı Jerrold Nadler (D-N.Y.), “Adalet Bakanlığı sorunları doğrudan kongre mahkemesine getiriyor gibi görünüyor” dedi. Nadler Mart ayı başlarında, Trump ve ailesi, ortakları ve şirketleri hakkında bir Saray soruşturması başlattı.

Trump, Moskova ile işbirliği yapma ya da adaleti engelleme suçlamalarını her zaman reddetti. ABD istihbarat teşkilatlarının bunların yapıldığı sonucuna varmasına rağmen, Rusya seçimlere müdahale etmediğini söylüyor.

22 Mart’ta Adalet Bakanlığı, Mueller’in 34 kişiye karşı suç duyurusunda bulunduktan sonra soruşturmasını bitirdiğini duyurdu. Bu kişiler arasında Rus ajanları ve eski Trump’ın eski müttefikleri de dâhil olmak üzere, Trump’ın eski kampanya başkanı Paul Manafort, eski ulusal güvenlik danışmanı Mike Flynn ve Trump’ın eski kişisel avukatı Michael Cohen de var. Ancak bu suçlamaların hiçbiri, Trump’ın kampanyası sırasında Moskova’yla birlikte çalışıp çalışmadığı ile doğrudan bağlantılı değil.

Mueller’in tespiti Meclis ve Senato istihbarat komisyonlarının vardığı sonuçla eşleşiyor. Her ikisi de benzer şekilde yoğun araştırmalar yaptıktan sonra, Trump kampanyası ile Rusya arasında bir gizli anlaşma olduğuna dair bir kanıtın bulunmadığı sonucuna vardılar.

Trump, özet bulguların yayımlanmasından sonra ilk Twitter mesajında “Gizli Anlaşma Yok, Engelleme Yok, Eksiksiz ve Toptan BERAAT. YAŞASIN AMERİKA!” diye yazdı.

Yazan: Ivan Pentchoukov, Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.