“Afganistan’da Savaşı Bitirebilirim, Ancak 10 Milyon kişiyi Öldürmek İstemiyorum.”

(Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan Başbakanı ile görüşmesinin öncesinde 18 yıldır Afganistan’da süren savaş ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Trump, Beyaz Saray’da Pakistan Başbakanı İmran Han ile yaptığı görüşme öncesinde gazetecilere;

“Afganistan’da süren savaşı bir haftada bitirebilirim, sadece 10 milyon kişiyi öldürmek istemiyorum.” ifadelerini kullanarak, “Eğer bu savaşı kazanmak isteseydim Afganistan yeryüzünden silinirdi. 10 günde yok olurdu; ancak bu yoldan gitmek istemiyorum. Pakistan ve diğerleriyle bu zor durumdan kendimizi çıkarmak istiyoruz. Polis de olmak istemiyoruz, ama aslında şu an resmen bir polis gibiyiz. 19 yıldır Afganistan’dayız ve bu saçmalık” dedi.

Trump, Afganistan’da okul ve benzin istasyonları kurduklarını, ancak bunun Afganistan’ın görevi olduğunu, ABD’nin olmadığını sözlerine ekleyerek Afganistan’da kazanmak için savaşmadıklarını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, Pakistan’a verdiği 1,3 milyar dolarlık yardım paketini kesmişti. Ancak Pakistan ile ilişkilerinin şu an daha iyi olduğunu belirterek bu yardım paketinin tekrar Pakistan’a verebileceğine dair mesaj iletti.

Aynı zamanda Pakistan ve Hindistan arasında süren Keşmir gerginliği için de arabuluculuk yapabileceğini belirtti.

Öte yandan Pakistan Başbakanı İmran Han ise, Taliban ile barış anlaşması yapmaya çok yaklaştıklarını, yakın zamanda Taliban’ın Afgan hükümetiyle konuşmasını sağlayarak bir siyasi çözüme kavuşabileceklerini belirtti.

İmran Han Karşılanmadı

Amerkan ve Pakistan basının yaptığı haberlere göre, ABD, ülke politikalarına karşı duydukları tepkiyi Han’ın gelişine de yansıttı.

Han’ı uçaktan indiğinde genellikle bir limuzin karşılarken, bu sefer havalimanı otobüsüne bindi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.