AİHM Başkanı’ndan ‘Türkiye Ziyareti’ Açıklaması

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı (AİHM) Robert Spano, Yüksek mahkemeye 2020’de en fazla Rusya ve Türkiye’den başvuru yapıldığını söyleyerek, dava başvurularının 2019’a oranla yüzde 27 arttığının altını çizdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı (AİHM) Robert Spano düzenlediği basın toplantısında AİHM’in aldığı kararların hükümetler tarafından uygulanması zorunluluğu bulunduğunun altını çizerek insan hakları mahkemesinin kararlarının tüm devletler için bağlayıcı olduğunu belirtti.

Yüksek mahkemeye 2020’de en fazla Rusya ve Türkiye’den başvuru yapıldığını söyleyen Spano, Türkiye’den gelen dava başvurularının 2019’a oranla yüzde 27 arttığının altını çizdi. Başkan, bu kararların yerel mahkemeler ve hükümetler tarafından uygulanmasının denetiminin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine ait olduğunu söyledi.

Başkan Spano ayrıca AİHM’in 2020’de aldığı en önemli kararlardan birinin Demirtaş davası olduğunun da ifade etti.

AİHM Başkanı, 3-4 günlük Türkiye ziyaretinde sivil toplum kuruluşları (STK) ya da diğer gruplarla görüşmenin zor olduğunu belirterek,  AİHM’in sürekli olarak bu oluşumları mahkemeye yıllardır davet ettiğini ve bunu yapmayı sürdüreceğini söyledi. Bu davetin bu yıl da yapılacağını belirten başkan, Türk STK’ları, karşılıklı endişe yaratan konuları görüşmek için diğerleri ile birlikte mahkemeye davet edileceğini söyledi.

Spano, bu tür ülke ziyaretlerinin öğrenme deneyimi olduğunu belirterek,  bireysel paydaşlarla işbirliğine düzenli olarak devam edeceğini söyledi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric de Osman Kavala’nın serbest bırakılmasının AİHM’in kararı ile bir rica değil, bağlayıcı hukukun bir gereği olduğunu belirtmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.