Aile Hekimliği Çalışanları Vergide Adalet İstiyor!

Fotoğraf: İTO X

Birçok kentte “Vergide adalet” talebiyle “Süresiz Çarşamba” eylemlerini başlatan aile hekimleri; ASM çalışanlarından kesilen vergi oranının yüzde 15 ile sınırlanması ve sabit kalmasını talep etti.

Birçok kentte “Vergide adalet” talebiyle “Süresiz Çarşamba”eylemlerini başlatan aile hekimleri; ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi oranının en fazla yüzde 15 ile sınırlanması ve yıl içinde sabit kalması talep etti.

İstanbul Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(SES), ‘vergide adalet talebiyle’ Küçükçekmece’de bulunan Atatürk Aile Sağlığı Merkezi(ASM) önünde basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklama da ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi oranının en fazla yüzde 15 ile sınırlanması ve yıl içinde sabit kalması talep etti. Atatürk ASM önünde “Aile hekimliği çalışanları vergide adalet istiyor” pankartı açan sağlık emekçileri, “Yüksek vergi kesintisine son”, “yüzde 35 vergi olur mu?”, “Vergide adalet istiyoruz”, “Vergide adalet için süresiz eylemdeyiz” dövizleri taşıdı.

İstanbul Tabip Odası(İTO) Yönetim Kurulu üyesi Dr. Saffet Ercan, ücretlerinde gelir vergisi kesildiğini, bu sorunun sadece hekimlerin, hemşirelerin sorunu olmadığına dikkat çekerek, “Emeği ile geçinen insanların bir sorunu bu. Yılbaşında yapılan maaş zammı adeta kuş olup uçuyor. Bir süredir vergi de bu adaletsiz sistemin düzeltilmesi için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bu kadar gelir vergisini bizden başka kimden alıyorsunuz? Ülkemizde sürekli vergi afları yapılıyor ama bizim gibi ücretiyle emeğiyle geçinen kamu çalışanlarından, kamu emekçilerinden direk bordrodan peşin olarak bu ücret kesiliyor” dedi. Ercan, bu talep doğrultusunda her hafta çarşamba günü ASM’LER önünde eylem yapacaklarını aktardı.


Ortak açıklamayı SES Bakırköy Şube Eş Başkanı Fikret Bulut okudu. Bulut,“Vergi Adaletinin temel amacı vergi yükünün yurttaşlar arasında geliri ve insanca yaşam giderleri teme alınarak hak kaybı yaratmadan adaletli ve eşit olarak dağıtılmasıdır. Ancak ekonomik krizle birlikte ücretli çalışanların üzerindeki vergi yükü ve temel ihtiyaçlar üzerinden alınan dolaylı vergilerin oranı giderek daha fazla artırılmış, çalışanların üzerine eklenen yük dayanılmaz hale gelmiştir”

“Hükümet kaşıkla verdiğini kepçe ile alma politikaları devam etmektedir. Kamudan ihale alan müteahhitlerden, siyanür faciasına neden olan maden şirketlerinden alınmayan vergi, Aile hekimliği Çalışanlarından alınıyor ASM’de sözleşmeli ve ücretli çalışanlardan alınan vergi artık dayanılmaz hale gelmiştir. Giderek artarak kronikleşen enflasyon karşısında yetersiz kalan ücretlere ek olarak ASM çalışanlarından yılın ikinci ayından itibaren başlayarak artan ve yaklaşık yüzde 35 oranında yapılan vergi kesintisi kabul edilemez. Adaletsiz ve eşitsiz oranda yapılan vergi kesintileri ASM sağlık çalışanlarının satın alma gücünü daha da düşürmekte, çalışanlar arasında haksız ve ölçüsüz bir durum yaratmaktadır” ifadelerini kullandı.


Bulut, ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi uygulamasından vazgeçilene dek eylemleri sürdüreceklerini ifade ederek, “Yurt çapında hizmet veren tüm Aile Sağlığı Merkezlerinde taleplerimiz karşılık bulana dek süresiz eylemde olacağımızı bildiriyoruz. Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığından ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde yapılan yüzde 35-40 lara varan gelir vergisi kesintilerinden vazgeçmesini, kesintilerin yıl içinde sabit kalması ve vergi kesinti oranının en fazla yüzde 15 ile sınırlanması, vergi adaleti sağlanana dek Çarşamba eylemlerini sürdürüleceğimizi ilan ediyoruz. Halkın sağlık hakkı ve sağlık çalışanlarının hakları için mücadelemizi sürdürmeye davam edeceğiz” dedi.


Adana Aile Hekimleri Derneği, Adana Tabip Odası, Genel Sağlık İş Sendikası Adana Şubesi ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şubesi Yönetici ve üyeleri Adana Sağlık İl Müdürlüğü önünde toplanarak Aile Hekimleri için vergide adalet talep etti.SES İzmir 2 No’lu Şube, aile hekimliğinde çalışan sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunlar ve vergi adaletsizliğine karşı basın açıklaması düzenledi.Yapılan açıklamalarda “Aile hekimliği çalışanları vergide adalet istiyor” denildi.

https://x.com/istabip/status/1760248574003102191?s=20

https://x.com/istabip/status/1760306504563892287?s=20

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.