AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, En Düşük Emekli Maaşlarının İyileştirilmesi İle İlgili Önümüzdeki Günlerde Bir Toplantı Yapılacağını Bildirdi

Fotoğraf: Pixabay-Innviertlerin

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK’in ortak bildirisi üzerine AKP Grup Başkan Vekili Abdullah Güler, asgari ücrete yönelik olarak “Ara zam çalışmamız yok.

Türk-İş Genel Merkezi’nde ortak basın toplantısı düzenleyen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), “İnsan onuruna yaraşır bir yaşam talep ediyoruz” başlığıyla ortak bir bildiri yayımladı.

Konfederasyonlar, ücretler üzerinden kesilen vergiler, enflasyon rakamları ve asgari ücret konularında işçilerin taleplerini içeren bir bildiri hazırlayarak kamuoyuyla paylaştı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, basın toplantısında, günümüzde karşı karşıya kalınan ekonomik tablonun geçmiş krizlerden farklı olduğunu belirterek, emeklilerin ve asgari ücretlilerin büyük zorluklar yaşadığını dile getirdi. Mevcut koşullar altında asgari ücretle bir hafta dahi geçinmenin mümkün olmadığını vurgulayan Atalay, “Asgari ücret fazladır” gibi iddiaların anlamsız olduğunu ve gerçeklerle bağdaşmadığını ifade etti.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ise makro ekonomik göstergelere bakıldığında Türkiye’de emekçilerin, ücretlilerin milli gelirden aldıkları payın azaldığını söyledi. Arslan, Türkiye’de refahın adil paylaşımıyla ilgili olumsuz bir trendin yaşandığını ve asgari ücretin genel ücrete dönüştüğünü belirtti.

İşçi konfederasyonlarının ortak imzayla yayımladığı bildiri, hükümete yönelik taleplerini ve önerilerini içeren 10 başlıkta toplandı. “Asgari ücret acilen artırılmalıdır” başlığı altında, enflasyonun işçilerin kabul edebileceği bir durum olmadığı ve işçilerin enflasyonu düşürmek için fedakarlık yapmasının beklentisinin gerçekçi olmadığı vurgulandı.

AK Parti TBMM Grubu, Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük emekli aylığında artış düzenlemesine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bir çalışma yaptığını belirtti. Güler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ile gelecek günlerde bir toplantı yapacaklarını söyledi.

Seyyanen zam ya da en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılmasının mümkün olmadığını savunan Güler, “Arkadaşlar diyor ya ‘AB ülkelerinde böyle bir asgari ücret, emekli maaşı yok’ Peki hangi AB ülkesinde 42 yaşında emekli var?” diye konuştu.Güler,
”Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı TÜFE verilerini açıklamasıyla birlikte altı aylık enflasyon oranı yüzde 24.73 olarak gerçekleşti. Milyonlarca SGK ve Bağ-Kur emeklisinin aylığına yüzde 24,73 oranında zam yapıldı. Ancak bu oran kök maaşlara uygulandı. En düşük emekli maaşı olan 10 bin lira aylık alan yaklaşık 1.6 milyon emekli temmuzda sıfır zam ile karşı karşıya kaldı.
Kök aylığı 7 bin 710 lira ve altında olanların maaşına zam yansımadı. Kök aylığı 7 bin 710 lira üzerinde olan emeklilerin ise maaşına kısmi zam yansıdı. AKP’nin ise en düşük emekli maaşına yönelik düzenleme yapması bekleniyor. Kulislerde, en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarılacağı konuşuluyor.”dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.