Akeşener Cumhurbaşkanlığı’na Değil Başbakanlığa Talip Olduğunu Söyledi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Cumhurbaşkanlığı’na değil, başbakanlığa talibim” şeklindeki açıklaması hakkında konuştu.

TBMM’nin iki buçluk aylık tatilinin ardından grup toplantıları bu hafta tekrar başladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM’de düzenlenen grup toplantısında konuştu.

Akşener, “Cumhurbaşkanlığı’na değil, başbakanlığa talibim” şeklindeki açıklaması hakkında konuştu. İYİ Parti lideri,”Evet ben bu ucube sistemdeki Cumhurbaşkanlığı’na talip değilim. Ama bu seçimlerden birinci parti olarak çıkmaya, parlamenter sistemin ilk başbakanı olmaya talibim” dedi.

Akşener, Sayıştay’ın raporlarına değinerek, “AK Parti hükümeti ve ucube sistemi sağ olsun bu seneki raporlarda da yolsuzluk ve israf hız kesmemiş. Sarayda sefa sürenler eğlenmeye tam gaz devam etmiş.” şeklinde konuştu ve raporlardan şu bilgileri paylaştı:

Ankara’da kullanılmak üzere tahsis edilen araçlar yıl içinde Çeşme, Mersin, Abant, Altınoluk gibi yerlerden yakıt almışlar. Belli ki bu arkadaşlar tatil beldelerine gitmekte bir sakınca görmemişler. Mesela Ulaştırma Bakanlığımız Avrasya Tüneli geçişlerinde kur hesaplarını yanlış yapmış. Şu üstün yönetim becerisine bakar mısınız? Bakanlık şirketin kasasına 37.9 milyon lira fazladan ödeme yapmayı tercih etmiş. Yani beceriksizliğin faturası yine milletimize kesilmiş.  “Bunlar yalan” diye cevap vermişler. Devletin bakanlığı, devletin denetleme kurumun yalancı diyor. İşte size partili cumhurbaşkanlığı sisteminde koskoca Türk devletinin düşürüldüğü durum.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Bu atadığın bürokratlar sence kimi örnek alıyorlar?” diye soran İYİ Parti lideri, “İsraf ve yolsuzluk bataklığına batmış bürokratların ilham kaynağı bizzat sensin” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sürpriz bir şekilde faizi indirme kararı almasına değinen Akşener, “Biliyorsunuz, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’yle birlikte; Merkez Bankası Başkanları’nın, görev ve sorumluluklarına, bir güncelleme geldi. O da, Sayın Erdoğan’ı memnun ıetmek” dedi. Faiz indirimiyle birlikte Türk Lirası’nın değer kaybettiğini hatırlatan İYİ Parti lideri, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun bu artışlardan sorumlu olmadığını ifade ederek “Çünkü kendisi, aynı çöp öğütür gibi, bürokrat öğüten bu sistemin, son kullanma tarihi yaklaşan bir bürokratından fazlası değildir. Bu maliyetlerin esas sorumlusu; Türk Devleti’ni, ucube bir sisteme hapseden, Türkiye ekonmomisi, akıl dışı teorilerine kurban eden, ve her olaydan, elini yıkayıp çıkmasıyla bilinen Sayın Erdoğan’ın, ta kendisidir” diye konuştu.

“Başbakanlığa talibim” açıklaması

Akşener, konuşmasının son kısmında “Cumhurbaşkanı adayı değilim. Başbakanlığa talibim” şeklindeki açıklamaları hakkında şunları söyledi:

Bunu söyledim, çarşı karıştı. Tam bir haftadır TV’lerde öyle mi olacak, böyle mi olacak, öyle mi demek istedi tartışmaları var. Söylediğim çok açık. Millet İttifakı olarak bir cumhurbaşkanı adayı göstereceğiz ve bu aday da Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak. Ama Cumhur İttifakı paydaşlarının aksine biz yeni bir Erdoğan seçmeyeceğiz. Biz biliyoruz ki aday göstereceğimiz kişi dünyanın en becerikli kişisi bile olsa Türkiye bu ucube sistemle yönetilemez. Sorunumuz bir sistem sorunu. Millet İttifakı’nın adayının, yani Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı seçilecek olan kişinin, öncelikli görevi Türkiye’yi hızla, bu çağdışı sistemden kurtarmak ve kuvvetler ayrılığına dayalı bir demokrasiyi, hayata geçirmek olacaktır.

Akşener, sözlerinin devamında “Evet ben, bu ucube sistemdeki Cumhurbaşkanlığına talip değilim. Ama seçimlerden birinci parti olarak çıkmaya, ve bunu hep birlikte başardığımızda, İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’in, ilk Başbakanı olmaya talibim. Millet ile devlet arasındaki bağları, yeniden kurmaya, Türkiye’yi güçlendirmeye, milletimizi zenginleştirmeye talibim. Avrupa’nın en yoksul milletini, hak ettiği zenginliğe kavuşturmaya, sermaye ve beyin göçünü, tersine çevirmeye talibim. Özgürlüklerin doyasıya yaşandığı, adaletinden şüphe duymayacağımız, bir hukuk düzeni kurmaya, yolsuzluğu, hırsızlığı, haksızlığı bitirmeye talibim” dedi.

“Erdoğan yerine kim aday olursa daha fazla oy alır, gidin bunu konuşun”

“Bu vesileyle, saray medyasına da bir tavsiyede bulunmak istiyorum” diyen Akşener, şunları söyledi:

Son üç buçuk yılda, Türkiye’yi hızla fakirleştiren Sayın Erdoğan yerine Cumhur İttifakı’nın kendine acilen çok daha güçlü bir aday bulması gerekiyor. O nedenle bir zahmet gidin Cumhur İttifakı adayını tartışın. Sayın Erdoğan yerine kim aday olursa daha fazla oy alır gidin bunu konuşun. Sayın Erdoğan yerine kim aday olursa Millet İttifakı ile arayı kapatabilir gidin bunu tartışın. Millet İttifakını da artık rahat bırakın…

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.