AKM’de Murat Karahan Gecesi

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni tenor Murat Karahan, Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Sahnesi’nde müzikseverlerle buluştu. Orkestra şefliğini Tolga Atalay Ün’ün üstlendiği konserde Karahan’a, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik etti. Konserde, Özgür Adam İnanç koreografisi ile Modern Dans Topluluğu İstanbul Dansçıları da sahne aldı.

‘Yılın En Başarılı Erkek Opera Sanatçısı’

Tenor Murat Karahan, 2003 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solist sanatçı olarak çalışmaya başladı. 2009 yılında Roma’ya giderek, iki yıl boyunca, ünlü soprano Renata Scotto ile Santa Cecilia Akademisi başkanı Profesör Bruno Cagli’nin özel öğrencisi oldu. 2012 yılında aldığı özel davet ile Letonya Ulusal Operası’nda ‘devamlı misafir sanatçı’ olan Karahan, burada geçirdiği iki yıl süresince, ‘Lucia di Lammermoor’, ‘La Traviata’, ‘La Boheme’, ‘Manon Lescaut’ ve ‘Il Trovatore’ operalarında elliden fazla başrol seslendirdi. 2014 yılında, Andante Dergisi’nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde ‘Yılın En Başarılı Erkek Opera Sanatçısı’ seçildi. Yine 2014 yılında, Fransa’da ‘Il Trovatore’ ve ‘Manon Lescaut’ operalarında başrol seslendirmek üzere davet edildi. 2015 yılında ‘La Traviata’ operasındaki rolü ile Berlin DeutscheOper’de ilk defa sahne alan sanatçı, aynı yıl Bolşoy Tiyatrosu’nda, ‘La Traviata’, ‘La Boheme’ ve ‘Carmen’ operalarında da başrolde yer aldı.

2016’da, Arena di Verona antik tiyatrosunda gerçekleştirilen, dünyanın önde gelen Opera Festivali’nde, ünlü rejisör Franco Zeffirelli’ nin sahneye koyduğu ‘Il Trovatore’ eserinde, şef Maestro Daniel Oren yönetiminde Manrico rolünü seslendirdi ve büyük başarı elde etti. Aynı eser ile Parma Verdi Festivali, Macerata Opera Festivali ve Berlin DeutscheOper’ de sahne aldı. 2018 yılında dünya sahnelerinde temsillerine devam eden sanatçı, tüm sanat kariyeri boyunca olduğu gibi, uluslararası çok sesli müzik alanında ülkemizi temsil ederek Türk operasının uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlamaya devam etmektedir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.