AKP Mitingleri Sonucu: 1 Ölü, Onlarca Yaralı ve Gözaltılar

Artvin'in Hopa ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi mitingi öncesi çıkan olaylar sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti. Fot: Getty images/Mustafa Özer

Artvin’in Hopa ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi mitingi öncesi çıkan olaylar sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti.

Başbakan Erdoğan’ın konuşma yapacağı miting öncesinde Hopa Meydanı civarında toplanan bir grup horon oynayıp sloganlar atmaya başladı. Bu gösteri sırasında üç helikopter meydan üzerinde alçak uçuş gerçekleştirdi. Helikopterlerin alçak uçuşuna tepki olarak gruptakiler yuh çekmeye başladılar. Daha sonra “su haktır satılamaz” pankartı açan gruba müdahale eden polis tazyikli su ve biber gazı kullanırken, gruptakiler  kaldırım taşlarıyla karşılık verdiler. Bu olaylar sonucu bir çok yaralanma ve maddi hasar meydana geldi. Yaralananlar arasında Metin Lokumcu adlı kişi hayatını kaybetti.

Mitingden sonra Hopa’dan ayrılan Adalet ve Kalkınma Partisi otobüsü ve konvoyu taşlandı. Olay yerinden hızla uzaklaşmaya çalışan otobüsün üzerinde bulunan bir koruma polisi aşağıya düşerek ağır yaralandı. Bunun üzerine güvenlik güçleri ortalığı dağıtmak için havaya ateş açtı.

Bu olaylardan sonra Artvin’den Trabzon’a giden Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon mitingi sırasında Trabzonspor’lu yaklaşık bin kişilik bir grup yürüyüş gerçekleştirdi. Miting alanına girmelerine izin verilmeyen grup bir başka tarafa yönlendirildi. Bu grup dağılırken bir aracı tahrip ettiler ve polis müdahalesi gerçekleşti. 20 civarında kişi gözaltına alındı.

Yoruma kapalı.