Aksoy’dan AB ve Yunanistan Mesajına Dair Açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan ve Türkiye’ye ‘Dışişleri sınırlarımızı korumaya kararlıyız’ AB’ye mesaj gönderdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikolaos Dendias ve 24 Haziran’da AB’nin dış sınırlarını üçüncü ülkelere karşı korumaya kararlı olduklarını söyleyen AB Dış İşleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borell’in hakkındaki soruları üzerine açıklamada bulundu.

Aksoy, Yunanistan’ın insan hakları ihlallerini örtbas etme çabası diyerek, “Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın AB Yüksek Temsilcisi Borrell ile birlikte dün Türk-Yunan sınırında sarf ettiği sözler, her şeyden önce Yunanistan’ın sığınmacılara yönelik insan hakları ihlallerini ve suçlarını AB şemsiyesi altında örtbas etme çabasının yeni bir tezahürüdür.” şeklinde konuştu.

Aksoy, “AB Komisyonu’nun buna ortak olması ise ibret vericidir. Sınırımızda bu açıklamaları yapanlara Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic’in ‘Mültecilerin onurunu korumanın üye devletlerin saygı göstermek zorunda olduğu ahlaki ve hukuki bir yükümlülük olduğuna’ ilişkin açıklamasını bir kez daha hatırlatıyoruz.

AB ve Yunanistan’ı ülkemizi suçlamak yerine bir kez daha kendi ahdi sorumluluklarını yerine getirmeye, sığınmacıların haklarına saygı göstermeye davet ediyoruz” diye devam etti.

Dışişleri Bakanı Dendias’ın Ege ve Doğu Akdeniz konusundaki ifadeleri ise gerçeklikten tamamen kopuktur. Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile birlikte Türkiye’yi kendi kıyılarına hapsedebileceği ve bunun uluslararası hukuka uygun olduğu rüyasından artık uyanmalıdır.

Türkiye’ye karşı şer ittifakları kurma ve AB’yi suiistimal etme teşebbüslerinin Yunanistan’a bir faydası olmaz.

Bunun yerine Türkiye’nin meşru hak ve çıkarlarına saygı göstermeli; meselelerini bizi şikayet ederek ve başkalarından medet umarak çözmek yerine bizimle konuşarak çözmeye çalışmalıdır. Uluslararası hukukun ve komşuluğun gereği de budur.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.