Albayrak’ın İstifasında Erdoğan ve MHP Suskun

Fotoğraf : Berat Albayrak Resmi Twitter Hesabı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından duyurduğu istifa kararı, 24 saatten uzun süren sessizliğin ardından kabul edildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından duyurduğu istifa kararı, 24 saatten uzun süren sessizliğin ardından kabul edildi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan değerlendirme sonunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebi kabul edilmiştir” ifadesine yer verildi.

Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna AKP hükümetlerinde daha önce bakanlık görevinde bulunan ve hali hazırda Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini sürdüren Lütfi Elvan atandı. Elvan ilk açıklamasında kararın kendisi için de sürpriz olduğunu söyledi. Elvan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada göreve başladığını belirterek, “Teveccühleriyle şahsıma bu görevi tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum” ifadesini kullandı. Lütfi Elvan’ın eski bakan Berat Albayrak ile de görüştüğü ve sağlık sorunları nedeniyle devir teslim olmayacağı belirtildi.

Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82. Yılı dolayısıyla düzenlenen anma programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında Damat’ın istifası yine yer bulmadı. Deprem etkisi yaratan istifanın ardından hiçbir yorumda bulunmayan tek parti MHP oldu. MHP Lideri Devlet Bahçeli, birkaç ay önce, “Çok başarılı bulduğumuz Sayın Berat Albayrak’a verip veriştiriyorlar” diyerek Albayrak’ı eleştirenleri hedef almıştı. Albayrak’ın istifası siyasetin gündemine otururken, kulislerde istifanın perde arkası konuşuluyor. AKP içinden sızan yeni bilgiler, krizin boyutuna dair dikkat çeken bilgiler içeriyor. İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, Albayrak’ın istifası ile ilgili kapsamlı bir haber hazırlarken, ajansa konuşan AKP’li yetkililer yaşananları yorumladı. İsmini açıklamayan bir AKP’li yetkili, “Bu şekilde bir istifa hem Erdoğan’a hem de partiye ciddi zarar verdi. Erdoğan, Berat Bey’e çok büyük yatırım yaptı. Onun için birçok bakan ve bürokratı üzdü. Günün sonunda Erdoğan onu partinin başına getirecektir” yorumunu yaptı. Reuters’a konuşan üç kaynak hafta sonu yaşananların istifaya giden süreçte kritik rol oynadığını iddia etti. Bir diğer üst düzey yetkili de, Albayrak’ın gidişinin kabinede ve cumhurbaşkanlığı yetkililerinde geniş çaplı bir değişimi tetikleyebileceğini öne sürdü.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürütürken Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Lütfi Elvan, komisyonda bir “veda konuşması” yaptı. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine teşekkür ederek, “Komisyon benim için bir aile, bir yuva. Burada bulunan tüm arkadaşlarımızla geceli gündüzlü çalıştık. 2011, 2013 döneminde de başkanlık yaptığım dönemde de aynı hava, aynı ortam, aynı samimiyetle tüm çalışmalarımızı yürütmüştük. Bu dönemde de iktidarı ile muhalefeti ile tüm partilerimizle gerçekten son derece uyum içerisinde bir çalışma yürüttük” dedi.

Ekonomi yönetim planını anlatan Elvan, “Önümüzdeki dönemde makroekonomik istikrarı muhafaza ederek büyüme ve istihdama yeni bir ivme kazandıracağız,” diyen Elvan, “Öncelikli olarak ele aldığımız enflasyonla mücadele sürecini, maliye politikaları ve diğer tüm araçlarımızla kararlı bir şekilde destekleyeceğiz. Mali disiplini koruyarak gerçekçi bir risk yönetimi ile kamu finansmanının kalitesini artıracağız” ifadelerini kullandı.

Elvan’ın gelecek hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2021 Yılı Bütçe Teklifi için komisyona geleceğini, bu kez “hesap soran değil hesap veren” pozisyonda olacağını kaydeden HDP’li Garo Paylan, “Bu garip bir durum” dedi. İyi Partili Erhan Usta ise Elvan’ı uyardı. Usta, “Zannediyorum Sayın Elvan açısından orada oturmaktan daha zor olacak burada oturmak. Geldiğinde kendisini terleteceğiz. Onu da buradan şimdiden ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Albayrak’ın istifa kararının ardından yaptığı açıklamada “Büyük Türkiye için kritik bir dönemde birlikte çalıştığımız arkadaşım, dostum Sayın Berat Albayrak’a ülkem Milletim ve geleceğimize yönelik çabası, gayreti ve samimiyeti için şükranlarımı sunuyorum” dedi. Soylu’nun aralarının gergin olduğu söylenen Albayrak hakkında dostum kelimesini kullanması dikkat çekti.

Çorlu tren katliamında yakınlarını kaybeden aileler, eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilmesine tepki gösterdi. Aileler, “Hesap vermek yerine hepsi terfi etti” dedi. Çorlu Tren Katliamı Aileleri’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada Elvan’ın Ulaştırma Bakanlığı yaptığı 2013-2015 yıllarında yenileme çalışması yaptırdığı iddia edilen Trakya Demiryolları hattında 2018 yılında 25 kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.