Alman Meclis Başkan Yardımcısı Roth Türkiye’yi Suçladı

Fotoğraf:İHA

Alman Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth, başkanlığındaki milletvekili heyetinin Türkiye’ye 25-28 Mayıs tarihleri arasında yapacağı ziyaretin son anda iptal edilmesinin arkasında Türkiye’nin yoğun baskısının olduğunu ileri sürdü.

Ziyaretin Türkiye’den üst düzeyden “münasebetsiz” bir ziyaret olarak değerlendirildiğini, yapılacak ziyaretin resmi bir hüviyeti olmayacağından, parlamentoda görüşme imkanı olmayacağı için Alman milletvekilleri heyetine de güvenlik için de koruma tahsis edilmeyeceği bildirildiğini söyleyen Yeşiller Partili Meclis Başkan Yardımcısı Roth, böyle bir durumdan dolayı ziyareti iptal ettiklerini açıkladı.

Bu tutumun siyasi bir provokasyon olarak nitelendiren Roth, Türkiye ile siyasi ilişkilerin imkansızlaştığını belirtti. Yeşiller Partili Meclis Başkan Yardımcısı Roth dışında Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik Partileri’nden (CDU/CSU) milletvekili Prof. Dr. Matthias Zimmer, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti’den Niels Annen, Yeşiller Partili Luise Amtsberg’in de yer aldığı heyet, iktidar ve muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri, düşünce kuruluşları ve basın temsilcileri ile görüşmeler yapacaktı.
Heyet Ankara’daki resmi temaslarının yanı sıra, İstanbul ve Diyarbakır’a da gitmeyi, referandum sonrasında yaşanan siyasi gelişmeler, Türkiye’nin AB süreci konularında sivil toplumun görüşlerini dinlemeyi hedefliyordu.

İHA

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.