Almanya’da Yasaklanan ”Gothic” Yazı Tipi Zırhlı Araçlarda Kullanıldı

Fotoğraf İha

Hitler’in Kavgam kitabının ön sözünde kullanılan ve daha sonra yasaklanan Gothic yazı tipi zırhlı panzerlerin koltuklarında yer alan “Survivor R” adlı zırhlı aracında olması tepki yarattı.

Yeni üretilen zırhlı panzerlerin koltuklarında yer alan semboller, Nazi Almanyası’nın sembolünü anımsatıyor. Bazı siyasi parti temsilcileri, Survivor R adı verilen zırhlı araçların koltuklarında kullanılan Gothic yazı tipinin kullanılmasına anlam veremediklerini belirtirken, eyalet parlamentosundaki Yeşiller Partisi üyeleri eyalet hükümetinden nakış işlemini başlatan kişinin bulunmasını istediler.

Söz konusu Gothic yazı tipi, Hitler’in Kavgam kitabının ön sözünde kullanılmış, daha sonra yasaklanmıştı. Kamuoyunda oluşan olumsuz yorumlar neticesinde söz konusu sembollerin kaldırılması istendi.

“Survivor R” adlı zırhlı araç 11 personel taşıyabiliyor. Rheinmetall ve kamyon üreticisi MAN ile birlikte geliştirilen özel aracın terörle mücadelede kullanılacağı ifade edildi. Zırhlı aracın üretiminden sorumlu firma Rheinmetall ise olayla ilgili sessizliğini koruyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.