Altın Koza Film Festivali?nin ertelenmesi tartışmalara neden oldu

ADANAAdana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 17. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin Gazze’ye giden yardım gemilerine ve İskenderun’da askeri birliğe yapılan saldırılar nedeniyle ertelendiğini belirtirken, Sinema Yazarları Derneği adına açıklama yapan Oktay Bugay, alınan karara tepki gösterdi.’Erteleme’ açıklamasının son derece belirsiz olduğunu ileri süren Bugay, ortaya çıkan zararın nasıl karşılanacağını sordu. SİYAD’ın bu ifadelerine karşı çıkan Aldırmaz, toplantıyı kapattı.

7–13 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan 17. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nin Gazze’de yaşanan insanlık dramı ve İskenderun’da askeri birliğe yapılan terör saldırısı nedeniyle ertelenmesi tartışmalara neden oldu.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, menfur saldırılar dolayısıyla Türkiye’nin yas tuttuğu, şehitlere gözyaşı döktüğü bir dönemde festival düzenlemelerinin söz konusu olamayacağını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen, Altın Koza A.Ş. Genel Müdürü Ozan Aksu, Kültür Daire Başkanı Necati Sultan’ın ile birlikte Seyhan Oteli’nde düzenlenen basın toplantısında Aldırmaz, olaya ticari değil insani olarak baktıklarını anlattı.

İsrail’in Gazze’ye insani yardım taşıyan gemiyi bombalaması ve son günlerde tırmanan terör olayları nedeniyle milletin yüreğinin yandığını vurgulayan Aldırmaz, gemide ölen ve İskenderun Üs Komutanlığı’nda şehit edilen askerlere Allah’tan rahmet diledi.

Aldırmaz, “Dünya, artık İsrail ile yaşa dışı terör örgütünün gerçek yüzünü görmelidir. Ailelerin acılarını paylaşıyor, her iki olayın sorumlularını şiddetle kınıyoruz.” dedi.

PRESTİJ KAYBI SÖZ KONUSU OLMAYACAK

İsrail’in savaş hukuku kurallarını dahi hiçe sayarak işgal ettiği kentlerin altyapılarını ve yardım gemilerini bombaladığını hatırlatan Zihni Aldırmaz, “Aslında bugünkü basın toplantısında Adana 17. Altın Koza Film Festivali’nin programı konusunda bilgi vermeyi düşünüyorduk. Ancak, Gazze’ye insani yardım malzemesi taşıyan gemiye yapılan saldırı ve İskenderun Deniz Üs Komutanlığı’na yapılan baskın, basın toplantımızın seyrini ve konusunu değiştirmiştir. Menfur saldırılar nedeniyle Türkiye yastadır. Başbakan Erdoğan’ın yurt dışı gezisinin iptal edilip yurda dönerken, Adana Büyükşehir Belediyesi olarak festival yapmamız söz konusu olamazdı.”diye konuştu. Tüm hazırlıkları ve bağlantıları tamamlanan Altın Koza’nın iptal edilmediğini sadece ileri bir tarihe ertelendiğini vurgulayan Aldırmaz, sanat camiasının da bunu anlayışla karşılayacağının kuşku duymadıklarını kaydetti.

Festivalin yapılacağı takvimin önümüzdeki günlerde açıklanacağına işaret eden Aldırmaz, bir basın mensubunun “Festival organizasyonunda firmalara yüzde 25 avans ödenip ödenmediği” sorusuna şu cevabı verdi: “Bu, işin detayı. Burada şehitlerimiz ve gözyaşı var. Ortada zorunlu bir sebep söz konusudur. Şehitlerin Türkiye gelmesi bir süreç gerektiriyor. Gazze’den Türkiye’ye şehitlerin geleceği bir tarihe denk gelen Altın Koza’nın –yararları ne olursa olsun–ertelenmesini uygun gördük. Tabii ki bu bir mücbir gerekçedir. Sanatçılarımızın da olaya böyle bakacaklarını düşünüyoruz. Bir prestij kaybı söz konusu olmayacaktır.”

SİYAD: BU ZARARI KİM KARŞILAYACAK

Toplantıda Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) adına açıklama yapan Oktay Bugay ise festivalin ertelenmesine tepki gösterdi. Belediyenin “İnsanlar kan ağlarken, biz eğlenemeyiz” gerekçesini “gerçek bir talihsizlik’ olarak değerlendiren Bugay, şöyle devam etti: “Belli ki sanatın, sinemanın bir dayanışma biçimi olduğu akıllarına gelmemiştir. Ayrıca film festivallerini sadece ‘eğlence’ aracı olarak gören bu zihniyet kabul edilemez. Kendi festivallerinin programına göz atmayı akıl edememekse tam bir sorumsuzluk örneğidir. Baksalardı, Altın Koza’nın tam da gündemin nabzını yakalayan ‘Filistin: Barışa Hasret’ adlı özel programını göreceklerdi. Filistin’in trajedisini anlatan usta işi filmler ve belgesellerin yanı sıra ‘Filistin’de Sinema Yapmak’ başlıklı açık oturum da engellenmiş oldu. Yani Filistin’in hiç olmazsa sanatla sesini duyurabileceği bu platform iptal edildi. Peki şimdi dayanışma ruhuna ve sinemanın birleştirici gücüne en fazla ihtiyaç duyulduğu bu zamanda Filistinli konuklarımıza ne diyeceğiz.”

Altın Koza’da sadece Filistin’in değil, Angelopoulos gibi uluslar arası usta sinemacılar, gazeteciler ile film eleştirmenlerin davet edildiğini hatırlatan Bugay, uçak biletleri kesilen, film kiraları ödenen, film bobinlerinin çoğu yerine ulaşmışken bu iptal kararının maddi ve manevi kayıplarının çok büyük olduğunu söyledi.

‘Erteleme’ açıklamasının son derece belirsiz olduğunu ileri süren Bugay, ortaya çıkan zararın nasıl karşılanacağını sordu. SİYAD’ın bu ifadelerine karşı çıkan Aldırmaz, toplantıyı kapattı. Salondan çıktıktan sonra tekrar geri gelen Zihni Aldırmaz, “Burada bir iptal değil, erteleme söz konusu. Onlar işe ticari, bizler insanı bakıyoruz. Yapılan bu açıklama saygısızlıktır. Buradaki gayretimiz milletin geçtiği bu hassas döneminde festivalin ertelenmesidir.” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.