Altın Koza Kısa Film Yarışması Sonuçlandı

ADANAAdana 17. Altın Koza Film Festivali Ulusal Öğrenci Filmleri ve Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması sonuçları açıklandı.Ülke çapındaki Güzel Sanatlar ve İletişim Fakülteleri’nin sinema bölümlerinde okuyan öğrencilerin katıldığı Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’na bu yıl yaklaşık 200 filmle başvuru olurken bunların 33’ü ön elemeyi geçerek jüri karşısına çıktı. Jüri üyelerinin, Hilton Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla açıkladığı dereceye giren filmlerin yönetmenleri akşam düzenlenecek törenle ödüllerini alacak.

Akdeniz Havzası’nda yer alan ülkelerde üretilen kısa filmlerin katılabildiği Akdeniz Ülkeleri Kısa Film yarışması ‘Belgesel’, ‘Deneysel’, ‘Kurmaca’ ve ‘Canlandırma’ olmak üzere 4 bölümde gerçekleşti. Yarışmaya bu yıl, çeşitli ülkelerden, dört bölüm için toplam 368 film başvurdu. Başvuran filmlerden, belgesel dalında 11, deneysel dalında 8, kurmaca dalında 28, canlandırma dalında ise 14 film yarışmaya hak kazandı. İtalyan Film Festivali Yöneticisi Fabrizio Ferrari, Fransız Büyükelçiliği Temsilcisi Luciano Rispoli, Yunanistan’dan oyuncu ve yönetmen Maria Magkanari, Fransa’dan Festival Yöneticisi Olivier Pierre ve Türkiye’den oyuncu Yeşim Ceren Bozoğlu’ndan oluşan jüri üyelerinin yaptığı değerlendirmede, ‘En İyi Kurmaca Film’ ödülü, ‘Rita’ isimli eserle İtalya’dan Fabio Grassadonia ve Antonio Piazza’ya verildi. ‘En İyi Belgesel Film’ ödülü Türkiye’den ‘Dört Duvar Bir Pencere’ isimli filmiyle Hazal Bayar’ın oldu. ‘En İyi Canlandırma Film’ ödülünü ise Fransa’dan İnes Sedan’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Uyuyan Adam ‘ isimli film aldı. ‘En İyi Deneysel Film Ödülü’ ise Hırvatistan’dan Darko Bakliza’nın ‘Format’ isimli filmine verildi.

‘Kurmaca Jüri Özel Ödülü’nü Yunanistan’dan ‘Sağ Sol’ isimli filmle Argiris Germeidis ve Stavros Raptis alırken, ‘Belgesel Jüri Özel Ödülü’nü ise ‘Bölgeler’ filmiyle Portekiz’den Monika Baptista aldı. ‘Deneysel Jüri Özel Ödülü’ne ise ‘Ormanda’ isimli filmiyle İspanya’dan Roman Ljubimov layık görüldü. Canlandırma Jüri Ödülü’nü ise ‘Video Oyunu’ isimli eseriyle İtalyan Donato Sansone almayı başardı. Bu yıl programda olmamasına rağmen jürinin tasarrufuyla verilen ‘Kurmaca Mansiyon Ödülü’ Türkiye’den Aziz Çapkurt’un ‘Sessizlik’ adlı filmine verildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.