Altın Koza’nın Onur Ödülü Atilla Dorsay’ı Ağlattı

ADANABu yıl 17.’si düzenlenen Altın Koza Film Festivali’nde onur ödülleri sahiplerini buldu. Onur ödülleri bir dönem Türk Sineması’na damgasını vuran Müjde Ar ile Sinema Eleştirmeni Atilla Dorsay’a verildi. Dorsay, 44 yıllık meslek hayatında birçok ödül aldığını ama ilk kez bir festivalden sinema yazarı olarak onur ödülüne layık görüldüğünü belirtip gözyaşı döktü. Altın Koza Film Festivali’nde etkinlikler devam ediyor. Bu yıl ki festival kapsamında onur ödülleri Park Zirve’de geniş katılımlı bir törenle sahiplerine verildi. Saba Tümer’in sunduğu gecede festivale sponsor olan kuruluşlar da ödüllendirildi. Sinemalife Dergisi’nin de bu yıl sponsor olduğu gecede derginin Yayın Editörü Köksal Aras’a Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz plaket sundu.

Sponsorlara verilen plaketlerin ardından, Atıf Yılmaz’ın vazgeçemediği oyuncuların başında gelen Müjde Ar’ın oynadığı filmlerin yer aldığı sinevizyon gösterisi yapıldı. Sanatçının kendisi ABD’de olduğu için ödülü Ar’ın hayatında önemli bir yer tutan Teyzem filminin senaristi Ümit Ünal’a verildi. Ünal oyuncu Müjde Ar’ın ödülünü almaktan duyduğu heyecanı dile getirirken, Teyzem filminin kendisinin ilk senaryo denemesi olduğunu, bu sebeple Ar’ın hayatında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Ümit Ünal, Adana Vali Yardımcısı Fikret Deniz tarafından Ar’ın ödülünü alırken; “Teyzem filmini Müjde Ar için yazdım. Ar da filmde büyük bir performans sergileyerek oyunculukta ne kadar başarılı olduğunu gösterdi. Böyle bir Müjde Ar adına aldığım için mutluyum.” dedi.

Sinema Yazarları Derneği’nin (SİYAD) kurucusu Atilla Dorsay da ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz’ın elinden aldı. Atilla Dorsay’ın ilk sinema yazarlığına başladığı yıllardan günümüze kadar gelen süreci anlatan usta kalem için hazırlanan sinevizyon gösterisi beğenildi. Dorsay, ödülünü alırken yaptığı konuşmada gözyaşlarını tutamadı. Adana topraklarından Yılmaz Güney, Şener Şen, Abidin Dino gibi isimlerin çıktığını belirten Dorsay, bugüne kadar SİYAD olarak birçok onur ödülü takdim ettiğini ama ilk kez bir festivalden sinema yazarı olarak onur ödülü aldığını söyledi. Oldukça heyecanlı olduğunu söyleyen Dorsay, ödülü veren Başkanvekili Aldırmaz’a da teşekkür etti.

Geceye çok sayıda sinema dünyasından önemli isimlerin yanı sıra şehrin bürokrat ve işadamı katılırken tören Erol Evgin konseriyle sona erdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.