Altın Portakal Film Festivali’nde Yönetmenler Sansüre Karşı Filmlerini Çekmeye Karar Verdi

Fotoğraf : Pixabay – geralt

“Kanun hükmü” sansürü nedeniyle çok sayıda yönetmen Altın Portakal’dan çekildi

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Kanun Hükmü” filmine uygulanan sansüre tepkiler büyüyor. Çok sayıda yönetmen filmin yarışmadan çıkarılmasına tepki olarak, yarışmadan çekildiklerini açıkladı. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kisa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları filmlerini programdan çekme kararı aldı.

Yönetmen ve yapımcıların açıklaması şöyle:

“60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kisa Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerin yönetmenleri ve yapımcıları olarak aşağıda imzası bulunan bizler, “Kanun Hükmü” filminin yarışma programından çıkartılmasını, sanatsal ifade özgürlüğüne açık bir tehdit olarak görüyoruz. Özü itibariyle topluma ait olan festivallerin sansüre boyun eğmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz. “Kanun Hükmü” filmi, Ulusal Belgesel Yarışması’ndaki yerini alana dek, filmlerimizle festivalde yer almayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Zeki Demirkubuz da sosyal medya hesabından bir sosyal medya kullanıcısının paylaşımına verdiği yanıtta, festivalden çekildiğini bildirmiş oldu.

https://x.com/ZekiDemirkubuz/status/1707045861681697228?s=20


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.