Altın Şehirde Bir Köprü: Charles Köprüsü

Çekya’nın başkenti Prag'ın simgesi Charles Köprüsü

 

Fotoğraf: Ozan Buğdaycı

Çekya’nın başkenti Prag’ın en iyi bilinen ve en ünlü köprüsü “Charles Köprüsü”, şehrin simgesi haline gelmiştir. Karl Köprüsü veya Karluv Most diğer isimleridir.

14. yüzyılda yapılan köprü, 516 metre uzunluğunda ve 9,5 metre genişliğinde, 16 adet kemer üzerine oturtulmuş. Harca yumurta karıştırılarak güçlendirildiği söylenen kum taşı bloklarından yapılmış. Köprü, 1700 yıllarında dikilen çoğu Barok stilinde, 30 heykel ve heykelcik ile dekore ediliyor.

Fotoğraf: Ozan Buğdaycı

Köprü üzerinde bulunan heykeller, ulusal müzede bulunan eserlerin replikalarıdır. Buradaki en ünlü heykel, Aziz John Nepomucky heykeli, oldukça dramatik bir hikayeye sahip.

Kral Wenceslas, eşinin günah çıkartmak için sürekli rahip Nepamuk’a gittiğini öğreniyor. Kral, eşinin rahibe gitmesinin sebebinin eşini aldatmak olduğunu düşünerek, rahibi huzuruna çağırtıp günah çıkartma seansında eşinin neler söylediğini öğrenmek istiyor. Rahip ise, Tanrı huzurunda verdiği sözü bozamayacağını ve bu bilgileri paylaşamayacağını söyleyince, Kral sinirlenerek rahibin Vltava nehrine atılmasını emrediyor. Rahip, şu anda heykelinin bulunduğu noktadan nehre atıldığında, nehirde bir hare oluştuğu görülmüş. Bunun üzerine rahip Aziz mertebesine yükseltilip bu noktaya bir heykeli dikilmiş. Bu heykelin ellerine dokunursanız “Prag’a yeniden yolunuz düşer.” şeklinde bir inanış mevcut.

Fotoğraf: Ozan Buğdaycı

Kral Ⅳ. Karl tarafından yaptırılan köprü, şehirde yer alan en eski köprü. 1741 yılına kadar Vltava nehri üzerinde tek geçiş noktası olarak kullanılmış. Köprü böylesine tarihi olunca, tarihin önemli anlarına da şahitlik yapmış. Meşhur ‘Otuz Yıl Savaşları’nda 1648 yılında İsveçlilerin elinden savaşın son saatlerinde kurtarılan  bu köprünün tam ortasında, aynı zamanda Vestfalya Barış Antlaşması imzalanmış.

Fotoğraf: Ozan Buğdaycı

14. yy’da inşa edilen köprüye ait bir kule bulunuyor.  Eski şehir istihkamlarının da bir parçasını oluşturan bu kuleler, 1648 yılında ağır hasar almış. Kule tarafına yürürken, sol tarafta küçük bir balkon bulunuyor. Balkon, bir Meryem ana fotoğrafına ve bir muma sahip. Mum sönerse, şehre kötülüklerin geleceğine inanılıyor.

Fotoğraf: Yasemin Erdem

Eski şehir meydanını küçük mahalleye bağlayan Charles Bridge, günümüzde trafiğe kapalı olsa da, bir zamanlar köprüden aynı anda dört at arabasının geçebildiği bir köprüymüş.  7/24 yaya trafiğine açık olan bu köprüde, şimdilerde sokak sanatçıları ve ressamlar yer alıyor. Havanın kararmasıyla köprünün atmosferi sizi orta çağ şehrinde hissettiriyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.