Amerika’da Ücret Artışında Son Dokuz Yılın Rekoru Kırıldı

İnşaat işçisi, San Francisco, ABD, 5 Ekim 2018. ABD’de işsizlik oranı yüzde 3,7 ile 1969 yılından bu yana en düşük seviyede. (Justin Sullivan / Getty Images)

WASHINGTON—Amerikan Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre, Ekim ayında tarım dışı istihdam 250 bin arttı. Ayrıca ortalama saatlik ücret artışı yüzde 3,1’e ulaştı. Bu ücret artışı 2009 yılından bu yana gözlenen en yüksek seviye oldu.

Geçen aya göre ABD’de genel işsizlik oranında bir değişim olmadı. İşsizlik oranı yüzde 3,7 ile 1969 yılından bu yana en düşük seviyede.

Başkan Donald Trump, 2 Kasım sabahı Twitter’da yaptığı açıklamada “Bunlar inanılmaz rakamlar. Yola devam, Cumhuriyetçilere oy ver!”dedi.

ABD’de açıklanan bu son ekonomik veriler gelecek hafta Salı günü yapılacak Kongre ara seçimleri öncesi Cumhuriyetçilerin elini kuvvetlendirdi.

İstihdam verileri, Ekim ayında Florida, Georgia ve Carolina eyaletlerini vuran kasırgaya rağmen beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ekonomistler tarım dışı istihdam artışının 190 bin olacağını tahmin ediyorlardı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.