Anakara Çin’de Zatürre Salgını Hızla Yayılıyor

Anakara Çin’de zatürre salgını hızla yayılıyor ve Çin adeta bir cenaze hizmetleri endüstrisi patlaması yaşıyor. Bunun nedeni, giderek yayılan şiddetli zatürre salgını. Tüm bunlar yaşanırken, Çin devleti COVID-19’u adeta görmezden geliyor.

(Fotoğraf: Sasin Tipchai, Pixabay)

Çin’i kasıp kavuran gizemli zatürre salgını hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Çin’in devlet sağlık sistemi, zatürre ölümlerini sınıflandırırken, diğer enfeksiyonları veya altta yatan koşulları sıralıyor. Bunun yanı sıra COVID-19’dan bahsetmekten kaçınıyor.Pekin’de çocukların yanı sıra, giderek daha fazla yetişkin de zatürre salgınından etkileniyor.

Zatürre salgını dalgası Eylül ayından bu yana, özellikle çocuklar arasında hızla yayılıyor. Enfeksiyon sayısı Ekim ortasında arttı ve Kasım ayında da durum kötüleşmeye devam etti. Bunun yanında diğer yaş grupları da salgından etkilendi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) salgını grip, mikoplazma pnömonisi, solunum sinsityal virüsü, rinovirüs ve diğer solunum yolu enfeksiyonları ile çapraz enfeksiyonlara bağladı. Bu bağlamda COVID-19’u görmezden geliyor.

Ancak Çin bu tutumuyla kamuoyunu ve uluslararası toplumu ikna edemedi. Aralık ortasında ÇKP, çok daha bulaşıcı yeni bir COVID-19 varyantının, yani mutasyona uğramış JN.1 türünün Çin’de varlığını kabul etmek zorunda kaldı.

Feitian Koleji Biyomedikal Bilimler Bölümü’nde yardımcı doçent olan Sean Lin, eski bir ABD Ordusu mikrobiyoloğu ve The Epoch Times yorumcusudur.  Kasım ayı sonlarında yaptığı açıklamada: “ÇKP yetkilileri, COVID-19’un Çin’de hiçbir zaman tamamen ortadan kaybolmadığı gerçeğini hala saklıyorlar” dedi.

Ölü Sayısı Hızla Artıyor

Orta Çin’in Henan eyaleti, ülkenin üçüncü büyük nüfusuna sahiptir. Henan sakinleri, birçok kişinin zatürreye yakalandığını ve bu sebepten öldüğünü bildirdi.

Henan’ın Nanyang şehrinden, Zhou Xiang (takma isim), yakın zamanda The Epoch Times’a açıklamalarda bulundu. Yerli halkın büyük bir bölümünün ateş ve soğuk algınlığından muzdarip olduğunu ifade etti. Yerel hastaneler dolup taştı, çok sayıda çocuk enfekte oldu, birçok yaşlı insan da zatürreden öldü.

Zhou, “Bu zatürre salgınının COVID-19 ile ilgili olduğunu söyleyemezler” dedi. “Onlar yaşlı hastaların enfeksiyonlarını, yaşlıların sahip olduğu ve altta yatan hastalıklara bağlıyorlar. Çünkü Çin Tıp Sistemi COVID-19 virüsünden bahsetmelerine izin vermiyor. Hastaların COVID-19 testi yaptırma talepleri reddediliyor. Doktorlara COVID-19 olup olmadığını sorduklarında ise, cevap alamıyorlar. Aslında halkın büyük çoğunluğu, salgının nedenini COVID-19 olduğunu biliyor.”

Zhou “son zamanlarda özellikle yaşlılar için daha fazla ölüm ilanı görüyoruz” dedi. “Ölenler arasında gençler ve çocuklar da var. Ancak genellikle onlar için ölüm ilanları bulunmuyor. Onların ölümleriyle nispeten göze batmayacak şekilde ilgileniliyor. Sadece akraba ve dostları bu ölümlerden haberdar ediliyor” dedi.

Henan halkının The Epoch Times’a verdiği bilgilere göre, Henan’da ciddi şekilde zatürre salgını var. Birçok çocuk da enfeksiyon kapmış durumda. “İnsanların büyük çoğunluğu, bunun COVID-19 salgınının yeniden ortaya çıkması ile alakalı olduğuna inanıyor.”

Halktan gelen bilgilere göre, birçok insan aniden yere yığılıp ölüyor. Birçok Henan sakininde ateş ve soğuk algınlığının yanı sıra ciddi semptomlar gelişti. Ayrıca kimileri de bu sebeple öldü. Pek çok hastada, ciddi COVID-19 vakalarında ortaya çıkan akciğer hasarı ve pulmoner fibrozun tipik bir örneği olan “beyaz akciğer” gelişti. Bazı hastalar ise, tam olarak iyileşemeden hastaneden taburcu edildi.

Krematoryumlar 24 Saat Çalışıyor ve Özel Morgların Sayısı Gün Geçtikçe Artıyor

2022 Aralık ayında ÇKP, herhangi bir uyarı veya hazırlık yapmadan, üç yıldır yürürlükte olan ve dünyada eşi benzeri olmayan sertlikteki COVID-19 kontrol önlemlerini aniden terk etti. Dolayısıyla bu da benzeri görülmemiş bir COVID-19 vakası dalgasına ve sayısız ölüme sebep oldu. Sonraki dönemde, bu sorumsuzca tutumdan dolayı hastaneler ve krematoryumlar dolup taştı.

Bunun yanı sıra, Çin’in farklı yerlerinde ani ölümler ve sayısı hızla artan enfeksiyon vakaları bildirildi. Yangtze Nehri’nin güney kıyısında Hunan Eyaletinin Hengyang şehrinden bir internet kullanıcısı 22 Aralık’ta şunu yazdı: “Bu kış çok zor geçecek. Çocuğumun tekrarlayan ateşi ve öksürüğü var. Hastalığı iyileşmiyor ve hatta bana da bulaştı.”

Henan sakinleri, hükümet tarafından işletilen krematoryumların gece gündüz çalıştığını bildirdi. Cenaze sayıları ciddi oranda arttı.

Bir cenaze evi çalışanı: “Cenazeler günde 24 saat krematoryumlarda yakılıyor. Toplamda 8 krematoryum var ve bu oldukça korkutucu bir durum” dedi.

Çin’de cenaze malzemeleri satan bir mağaza. (Fotoğraf: McKay Savage, Wikimedia)

Nanyang şehrindeki özel cenaze evlerinin ve morgların sayısı son iki veya üç yılda önemli ölçüde arttı. Ancak buna rağmen, cenaze işlemleri için bekleyenlerin uzun kuyruklar oluşturduğu görülüyor.

Cenaze evi çalışanı: “Çin Devleti halkın cenaze evi ihtiyacını karşılayamıyor. Son üç yılda pek çok özel cenaze evi açıldı ve açılmaya da devam ediyor. Bunun yanı sıra hala cenazelerin sayısı hızla artıyor. Krematoryumlar artık her gün çalışıyor ve yakılmayı bekleyen cenazeler özel donduruculara yerleştiriliyor. Bu konuda yoğun talep var” dedi.

Bu makale ilk olarak theepochtimes.com’da şu başlık altında yayınlandı: “Funeral Business Is Booming Again in Cental China Amid Worsening Pneumonia Outbreak

Yazan: Alex Wu, The Epoch Times Almanya
Çeviren: Evren Durmaz, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.