Angel Şelalesi Güzelliği ile Büyülüyor

Dünyanın en büyük şelalesi, Venezuela’da bulunuyor. Bu doğa harikasının ismi ‘‘Angel.’’ Bu eşsiz doğa harikasının suları tam 979 metreden dökülüyor. Evet, tam 979 metreden. Angel’ın en görkemli yanı ise, şelale sularının 807 metre boyunca hiçbir kayaya veya engele çarpmadan düşüyor olması. 807 metreden sonra sular kaya çıkıntılarına çarpmaya başlıyor ve su, yolculuğuna 170 metre daha devam ediyor. Daha sonra sular kuzeye doğru yol alarak Churun nehrine karışıyor.

Şelaleyi, 20. yüzyılın başlarında, kâşif Ernesto SánchezLa Cruzkeşfetmiş. Batı dünyası ise ancak 1935’te ABD’li pilot Jimmie Angel sayesinde bu şelalenin varlığını öğrenmiş.

Angel şelalesinin hikayesi ise şu: Amerikalı Pilot Jimmie Angel, değerli taşlar aramak amacıyla 1933 yılında bir yolculuğa çıkıyor ve bu doğa harikası ile karşılaşıyor. Şelaleyi o kadar beğeniyor ki karısını ve arkadaşlarını da getirmek istiyor. Bir sonraki yıl, karısı ve arkadaşları ile birlikte tekrar bu bölgeye gelirken, kullandığı uçak arıza yapıyor ve yerlilerin Şeytan Kanyonu olarak isimlendirdikleri ve gitmeye çekindikleri Auyan tepesine düşüyor. Angel, karısı ve iki arkadaşı, 11 gün süren zorlu bir mücadelenin ardından küçük bir kasabaya ulaşmış ve hayatlarını kurtarmışlar.

Şelale bugün Venezuela’nın en popüler turistik yerlerinden biri haline gelmiş durumda.  Venezuela’nın en vahşi bölgelerinden birinde bulunan bu şelaleyi gezmek ise kolay değil, gezmek için Karakas’tan veya Ciudad Bolivar’dan Canaima’ya uçakla gidiyor, sonra tekne ile devam ediyorsunuz.

Bu arada, Angel’ın kullandığı uçak 33 yıl sonra Auyan tepesinden helikopter ile alınarak Maracay’daki Aviation Müzesi’nde sergilenmeye başlanmış. O zamanki yerliler, onun şeytana meydan okuyan bir pilot olduğunu düşünmüş ve onu efsaneleştirmişler.

Fotograf: http://awesome-elephant.com/angel-falls-the-incredible-waterfall

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.