Anket: Amerikalıların Yaklaşık Yüzde 60’ı TikTok’un Uygulama Mağazalarından Çıkarılmasını İstiyor

pixabay

Yeni bir ankete göre, Amerikalıların neredeyse yüzde 60’ı, Çin’e ait kısa video uygulaması TikTok’un, Amerikan kullanıcı verilerine Çin’de tekrar tekrar erişildiğinin ortaya çıkmasından sonra, uygulama mağazalarından kaldırılması gerektiğine inanıyor.

Devletler Eylemi ve Trafalgar Grubu Konvansiyonu tarafından yapılan bir ankette, katılımcıların yüzde 58,6’sı “Şirketin Amerika’nın kullanıcı verilerine Çin’deki TikTok çalışanları tarafından erişilebileceğini ortaya çıkardığı için TikTok’u uygulama mağazalarından kaldırma çabalarını” desteklediklerini söyledi.

Bu arada, ankete katılanların yüzde 17,8’i böyle bir eyleme karşı çıktı ve yüzde 23,6’sı emin olmadıklarını söyledi. Anket, 7 Temmuz’dan 10 Temmuz’a kadar yapıldı ve 1.000’den fazla muhtemel 2022 seçmeni yüzde 2,9’luk bir hata payı ile araştırıldı.

Sonuçlar, Buzzfeed News tarafından elde edilen şirket içi toplantıların sızdırılmış kayıtlarının, en az Eylül 2021’den Ocak ayına kadar, Çin’deki mühendisler, uygulamanın ABD verilerine erişebildiğini iddia ettikten çok kısa bir süre sonra geldi.


Rapora göre, TikTok çalışanları zaman zaman ABD verilerinin nasıl aktığını belirlemek için Çin’deki meslektaşlarına yönelmek zorunda kaldı.

Temmuz ayında yapılan anket, Bağımsızların (yüzde 56,9) ve Cumhuriyetçilerin (yüzde 76,8) TikTok’u kaldırma tedbirlerini destekleme olasılığının daha yüksek olduğunu gösterirken, Demokratların yüzde 39,2’si bu öneriye katılıyor.

Son ifşaatlar, Pekin merkezli ByteDance’e ait olan ve yetkililerin ve uzmanların Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından casusluk ve bilgi operasyonları yürütmek için kullanılabileceğini söylediği uygulama üzerindeki incelemeyi yeniledi. Ülkedeki şirketleri sorulduğunda, Çin istihbarat teşkilatlarıyla işbirliği yapmaya zorlayan ulusal güvenlik yasalarına atıfta bulunuyorlar.

TikTok, ABD kullanıcı verilerini Çin dışındaki sunucularda sakladığını ve Pekin’in bu tür bilgilere erişmesine asla izin vermeyeceğini söyleyerek bu tür iddiaları defalarca reddetti.

Temsilci Ken Buck (R-Colo.) daha önce The Epoch Times’a “TikTok, komünist Çin’in Amerikalıların kişisel ve sicil bilgilerine sızması için başka bir istilacı araç” dedi.

Bu uygulama ulusal güvenliğimiz için çok gerçek bir tehdit oluşturuyor ve Amerika Birleşik Devletleri ÇKP’nin casusluk kampanyasını durdurmak için güçlü adımlar atmalı.’

Trump yönetimi, veri güvenliği risklerini gerekçe göstererek sosyal medya uygulamasını yasaklamaya çalışmıştı. Ancak Başkan Joe Biden daha sonra önlemi tersine çevirdi ve bunun yerine Ticaret Bakanlığı’na ulusal güvenlik riski oluşturup oluşturmadığını belirlemek için platformu değerlendirmesini emretti.

Sosyal medya platformu Parler’ın eski geçici CEO’su ve anketi yaptıran savunma grubu olan Devletler Sözleşmesi Eylemi’nin başkanı Mark Meckler’e göre, casusluk operasyonları yürütmek için Pekin tarafından erişilen ABD kullanıcı verilerine ek olarak, TikTok, Amerikalıların algılarını Çin rejiminin olumlu olduğu şeklinde biçimlendirmek için de kullanılabilir.

Meckler, TikTok’u komünist rejimin uzun süredir devam eden “ABD’ye karşı dijital savaşın” bir parçası olarak nitelendirdi. Çin ordusunun, düşmanın üstesinden gelmek için medya ve kültür gibi geleneksel savaş alanlarının dışında bir dizi yöntem ve arenadan yararlanmaya çalışan “topyekün savaş” kavramına dikkat çekti. Meckler, ‘Bu, Çin Komünist Partisi’ne gençlerin kültürünü etkileyerek ABD’ye zarar verme fırsatı veren pastadan sadece bir dilim daha’ dedi.

Epoch Times, yorum için TikTok’a ulaştı.

Yazan: Cathy He, Epoch Times

Çeviri: Tijen A. Ç., Epoch Times Türkiye


Eva Fu bu rapora katkıda bulunmuştur.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.