Altın Portakal Film Festivali’nde Önemli Değişiklik!

Bu yıl 54. düzenlenecek olan Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma kategorisinin kaldırıldığı açıklandı.
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı festival öncesi bir basın toplantısı yapıldı. Festivalle ilgili yeni yönetim tanıtıldı ve ulusal yarışma kategorisinin kaldırıldığı ve tamamen uluslararası bir festivale dönüştürüldüğü açıklandı. Sinema eleştirmenleri ise bu durumun yerli filmleri zorlayacağını dile getirdi.

Film Yönetmenleri Derneği’nden gelen açıklamada, “Antalya Altın Portakal Yarışması” nın kaldırılması dolayısıyla her gün bir sinemacının görüşlerinin paylaşılacağını belirtti.

Şimdiye kadar gelen sanatçıların tepkileri şöyle;

Selçuk Yöntem; Antalya Film Festivali’ni Antalya Film Festivali yapan ulusal yarışma bölümüdür. Kaldırılmasını anlamak mümkün değil.

Hülya Koçyiğit; Festival, türk halkıyla sinemasını buluşturmakta. İlk defa bu yıl ulusal yarışmadan yoksun olacak. Hep değerli ve milli değerlerimiz dedik ve bunları yaygınlaştırmak istedik. O nedenle elbette uluslararası festival olabilir ama ulusal sinemamızı ayakta tutan, destek veren Antalya Film Festivali’nin yapılmamasını, ulusal yarışmanın yapılmamasını kabul edemiyorum.

Cahit Berkay; Bugüne kadar yanılmıyorsam benim 6 tane ödülüm var Antalya’da. Film ve onur ödülleri anlamında. Halbuki ben bunu 10’a çıkartmak istiyordum. Niye durdurdunuz Altın Portakal Festivali’ni? Şaka bir yana ama sinema için büyük bir kayıp. Antalya Film Festivali en büyük motivasyondur sinema adına. Üzgünüm.

Şevket Çoruh; Türk sinemasının 54 yıldır devam eden Altın Portakal Festivali ulusal yarışması artık yapılmıyor. Neden yapılmıyor? Neden kaldrıdınız? Yapmayın, dokunmayın. Sanat güzeldir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.