Antartika’da Buz Tabakası Parçalandı Yavru Penguenler Boğuldu

2016 yılında Antartika’da yaşayan penguenlerin, değişen iklim koşulları sebebiyle yaşadıkları buz kütlesinin parçalanmasıyla boğularak öldüğü ortaya çıktı.


Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, binlerce penguen yavrusu yaşanan olay sonucu öldü. Bilim insanları, yaşanan olaydan sonra penguenlerin yeniden çiftleşip üremek için uğraşmadıklarını belirtiyorlar. Penguen sürüsünün aniden ortadan kaybolduklarını fark eden araştırmacılar, penguenlerin izini sürmeye başladılar. Normalde çok uzak mesafelerden görülebilen penguen dışkılarının bir gece içerisinde suya gömüldüğünü anlayan araştırmacılar, binlerce penguenin yaşanan bu olayda ölmüş olduğunu anladılar.


“Science Daily” internet sitesinde yer alan habere göre, İngiliz Antarktika Araştırma Kurumundan (BAS) Dr. Peter Fretwell ve Phil Trathan, uydu görüntülerinden 2016’da Weddell Denizi’nde Brunt Buz Sahanlığı’nın ucunda yaşayan binlerce yavru imparator pengueninin buzulun parçalanması nedeniyle telef olduğunu saptadı.


Bu yılın başlarında yapılan bir araştırma, Antarktika kıtasında buzul erime oranının, 16 yıllık sürede yıllık ortalama yüzde 280 arttığını ortaya koymuştu.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.