Antik Çin Dansları:Shen Yun Gösteri Sanatları

Shen Yun: Dans Yoluyla Antik Çin’in ve İnsanlığın Yeniden Doğuşu

 

Antik Çin’in erdemli ve yarı tanrısal kültürünü müzik ve dansla günümüze aktaran çok önemli bir misyonu gerçekleştiriyor

 Shen Yun Gösteri Sanatları Grubu Antik Çin’in erdemli ve yarı tanrısal kültürünü müzik ve dansla günümüze aktaran çok önemli bir misyonu gerçekleştiriyor. Gösteri grubu, yaratıcı ilhamını 5000 yıllık Antik Çin kültüründen alıp; insanoğluna ait saflığı, güzelliği, nezaketi dans ve müzikle sunarak, izleyenlere bu güne kadar yaşamadıkları ve tasavvur edemeyecekleri bir deneyim yaşatmaktadır.

Çarpıcı kostümleri ve dansçıların zerafetini ve güzelliğini izlerken adeta kendinizi rengarenk çiçeklerin açtığı, coşkulu bir ilkbaharda çiçeklere konan kelebekleri izliyormuş hissine kapılacak; doğada var olan kusursuz ahengi mükemmel bir şekilde yansıtan gösteriyi izlemek ayrıcalığını yaşayacaksınız.

Ustaca hazırlanan koreografi Orta Asya’nın klasik, etnik ve halk danslarını, eski kahramanlık efsanelerini ve günümüzde yaşanan cesur masalları sadece müzik ve dansla ruhumuza adeta bir oya gibi işliyor.

Çin’de var olan bu antik kültür 5000 yıl boyunca ilahi bir hediye olarak sayısız şair ve sanatçıya ilham kaynağı olmuş, insanlığın gelişmesinde en önemli değer olmasına karşın günümüzde bu miras neredeyse kaybolma noktasına gelmiştir.

Shen Yun Gösteri Sanatları Grubu,  bu soylu geçmişi ve görkemli kültürü tekrar sunarak insanlığın kaybolmuş özünü ve doğasını tekrar hatırlamasını ve hayatın anlamıyla ilgili çok güçlü bir farkındalık kazanmasını sağlamaktadır.

New York merkezli Shen Yun Gösteri Sanatları Grubu,  2010 yılı 21-23 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da Lütfü Kırdar Gösteri Merkezi’nde Türk izleyicisine de bu olağanüstü görkemli gösterisini sundu. Türk izleyici kendi özlerinden de çok şeyler bulduğu Shen Yun’u dakikalarca ayakta alkışladı. Bir çok seyirci gösteri sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

Geçmişte Çin’e ‘Kutsal Topraklar’ dendiğini çoğumuz daha önce hiç duymamış olabiliriz. Neden Çin’e ‘Kutsal topraklar’ denilmiş? Tarih boyunca Antik mitlerde ve efsanelerde Orta Krallığın göksel varlıklar tarafından yönetildiğinden bahsedilir. Geleneksel Çin Kültürü’nün özellikleri, toplumsal kuralları, kıyafetleri, sağlık bilimi, müziği, klasik Çin dansı da dahil olmak üzere her şey bu tanrısal kültürün özelliklerini taşır.

Klasik Çin Dansı, dünyanın en geniş kapsamlı dans sistemlerinden birisidir. Hanedanlıklar boyunca, imparatorluk saraylarında ve antik oyunlarda sergilenmiş, geleneksel estetiğini koruyarak kendine özgü dans sistemiyle binlerce yıldır varlığını sürdürmüştür.

Klasik Çin Dansı’nın bu kadar güçlü olmasının nedeni insan üzerindeki pozitif etkisidir. Yine Antik Çin’den günümüze kadar bozulmadan gelmiş olan bir kişisel gelişim sistemini uygulayan dansçılar ve müzisyenler tarafından sergilendiği için izleyenlere dürüstlük, sadakat, yardımseverlik, merhamet ve hoşgörüyü çok güçlü bir biçimde yansıtmaktadır. Yaşamımızda soyut olan bu kavramlar, Antik çin kültürünü  yansıtan Shen Yun’u izlerken somutlaşacak,  ruhumuzu ve varlığımızı adeta dolduracaktır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.