Antik Çin Hikayeleri; İyiye Odaklanmak Başarıya Götürür

“Han Fei Zi – Yu Lao” başlıklı kitapta, “Zhao Xiang Zhu bir araba sürer” adlı bir öykü vardır. 

Wang Liang, Zhao’ya nasıl araba sürüldüğünü öğretmiş. Zhao yarış için meydana gelmiş. Üç defa atını değiştirmesine ve bütün çabalarına rağmen çok geride kalmış ve en sonunda Wang Liang’a doğru şekilde öğretip öğretmediğini sormuş.

Wang Liang cevap vermiş: “Ben sana tüm tekniklerini öğrettim fakat sen onları uygulayamadın. Bir arabayı sürmenin anahtarı, atın çekme gücüne bağlı ve atını yönetmesi için sürücünün odaklanma becerisidir. Ancak o zaman ilerlemen hızlı olacak ve diğerlerine nazaran uzun mesafeyi kat edebileceksin. Ama sen geride kaldığında sadece bana odaklanmışsın ve ilerleyebildiğinde seni geçebilirim diye endişeliymişsin. Bunun gibi bir yarışta bazen öne geçeriz bazen geride kalırız. Bütün düşüncelerini benim üzerime odaklamışsın. Bu haldeyken atı nasıl yönetirsin? Bu nedenle çok geride kalmışsın.”

Antik Çin gelenekleri, bir amaca ulaşmak için sadece bir olay üzerine odaklanmamız gerektiğini öğretir. Dikkatimizi dağıtabilen düşüncelerimizi uzaklaştırılmalı, yalnızca esas unsura odaklanmalı ve tekniklerle alışık olmalıyız. Ancak o zaman hedefe ulaşabiliriz.

İlgili Makale; Antik Çin Hikayeleri – İyiye Odaklanmak Başarıya Götürür

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.