Antik Terapi, ‘Sessiz Katil’ Hipertansiyon Riskini Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?

Akupunktur Noktaları Foto : Pixabay

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) sıklıkla ‘sessiz katil’ olarak adlandırılır, çünkü çoğu zaman perde arkasında gizlenir ve kalp, beyin, böbrek ve diğer hastalıkların riskini arttırır ve erken ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Geleneksel Çin tıbbı (TCM), kan dolaşımını teşvik etmeye ve hipertansiyon risklerini azaltmaya yardımcı olmak için, birkaç akupunktur noktasına dokunmanızı önerir. Etki, kokulu çaydan alınan beslenmeyle birleştirildiğinde daha da belirgindir.

2021 yılında tıp dergisi Lancet’te yayınlanan bir araştırma raporu, 2019 yılında dünya çapında 30 ila 79 yaşları arasındaki tahmini 1,28 milyar yetişkinin hipertansiyondan muzdarip olduğuna dikkat çekti. Yine de, kadınların yüzde 41’i ve erkeklerin yüzde 51’i yüksek tansiyona sahip olduklarını bilmiyor.

Hipertansiyonlu hastalar içinde yaşları genç olan bir çok insan baş ağrısı, kusma ve çarpıntı gibi semptomları olduğunda yüksek tansiyona sahip olduklarını hemen düşünmeyebilir. Bununla birlikte, bu semptomlar yüksek tansiyonun öncüsü olabilir, bu nedenle kan basıncı seviyelerinin düzenli olarak ölçülmesi çok önemlidir.

Hipertansiyon, kan basıncının sürekli olarak yüksek olduğu kronik bir hastalıktır. Kan basıncı, kalp atardamarlara kan pompalamak için kasıldığında atardamar duvarlarına uygulanan basınçtır. Sistolik ve diyastolik olmak üzere iki değerden oluşur. İlki, kalp kasıldığında kan damarlarındaki basıncı gösterir; ikincisi, kalp gevşediğinde kan damarlarındaki basınç olan iki kalp atışı arasındaki basıncı gösterir. Bir kişinin sistolik (büyük) kan basıncı ≥ 140 milimetre cıva (mmHg) ve diyastolik (küçük) kan basıncı ≥ 90 mmHg olduğunda hipertansiyondan muzdarip olduğu söylenir.

Hipertansiyon bazı ölümcül komplikasyonları beraberinde getirebilir, bu da yüksek tansiyonun öldürücü semptom olarak adlandırılmasının nedenlerinden biri olabilir.

Tayvan Taipei Çin Tabipler Birliği’nin (TCMA) baş gözetmeni Lin Yuanquan, çevrimiçi bir programda, hipertansiyon komplikasyonlarının, kalbin bir kısmında patolojik değişikliklere (lezyonlara) neden olmak, ventriküler hipertrofi, kalp yetmezliği veya koroner kalp hastalığına yol açmak gibi, vücudun birçok organını etkileyebileceğini belirtti. Lezyonlar arteriyel bölgeye düştüğünde, ateroskleroz, hemanjiyom, arteriyoskleroz ve aort diseksiyonuna neden olabilirler. Beyne düşmek serebral emboliye ve intraserebral kanamaya yol açabilir. Buna karşılık, gözler, böbrek parçaları ve periferik kan damarları gibi organlar ve parçalar da komplikasyonlardan etkilenebilir.

Yüksek Tansiyonun Nedenleri


2018 yılında Hipertansiyon dergisinde yayınlanan bir rapora göre, yüksek tansiyon için risk faktörleri şunları içerir:

1. Ailede hipertansiyon öyküsü olan kişilerde genetik kalıtım belirgindir.

2. Egzersiz eksikliği. 2016 yılında Arquivos Brasileiros de Cardiologia’da yayınlanan bir araştırma, gönüllülerin kan basıncının egzersizden sonraki birkaç saat içinde önemli ölçüde azaldığını buldu.

3. Yaşam alışkanlıklarının etkisi. Sağlıksız bir diyet, aşırı potasyum ve sodyum yemeyi, alkol almayı ve sigara içmeyi içerir. Aşırı kilolu veya obez olmak da kötü yaşam alışkanlıklarını yansıtır. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, yüksek tansiyon vakalarının yaklaşık yüzde 40’ına obezite neden olabiliyor. Aayrıca başka bir çalışma, obezitenin, erkeklerin yüksek tansiyon vakalarının yüzde 78’ine ve kadınların yüzde 65’ine neden olduğuna dikkat çekti.

New Jersey’de bir TCM doktoru olan Zhang Xing, The Epoch Times ile yaptığı bir röportajda, bazı hastaların obezite, hiperlipidemi ve kandaki aşırı kolesterol nedeniyle hipertansiyona sahip olduğunu söyledi, bu da kan basıncının artmasına neden olan kan damarı tıkanıklığına neden olur. Bu nedenle bu hastalar öncelikle diyetlerini kontrol ederek ve daha fazla egzersiz yaparak kilo vermeye çalışmalıdır. Bir hasta TCM iyileştirmesine başvurursa, tedavi, öncelikle kan dolaşımını teşvik etmeye ve kan dolaşımının yavaşlamasını gidermeye dayanacaktır.

Zhang ayrıca, vücutta ve zihinde aşırı yorgunluğa neden olan, sürekli baskı altında ve yoğun çalışmanın, kan basıncında bir artışın olası nedenleri olduğuna dikkat çekti. Bu tür vasküler tıkanıklığın veya kan damarı duvarının zayıflamasının fark edilmemesi, muhtemelen yükselen kan basıncından başlayan, ancak “aşırı çalışmadan ölmek” trajedisi ile sonuçlanan bir felç veya serebral palsi ile sonuçlanabilir.

Yukarıdaki nedenlere ek olarak, Tayvan’daki Şangay Tongdetang Çin Tıbbı’nın TCM doktoru Hu Naiwen, çevrimiçi programında “Hu Naiwen’in Dersi”nde yüksek tansiyonun diğer nedenlerinin şunları içerdiğini söyledi:

  1. Duygular kolayca ajite olur. Kişi öfkelendiğinde sempatik sinirler hiperaktif hale geldiğinden, kalbin atışı ya daha hızlı, ya da daha sert hale gelir ve periferik kan damarları daraldığında, kan vücudun tüm bölgelerine doğrudan oksijen gönderemez ve yüksek tansiyon belirtileri ortaya çıkar.
  2. Boyun ve omuz sertliği. Bunun nedeni kan damarlarının tıkanması olabilir, bu da beyne veya diğer organlara yetersiz kan akışıyla sonuçlanır. Beyindeki bölgesel anemi, yetersiz oksijen kaynağına yol açar. Kan akışını güçlendirmek için vücut, kan basıncını yükseltmek zorunda kalır.
  3. Soğuk havalar da bir rol oynayabilir. Soğuk rüzgar estiğinde, kan damarları doğal olarak daralır ve kan basıncı yükselir.

Tansiyonu Düşürmenin Yolları

1. Duygusal olarak kolayca ajite olan hipertansiyonu olan hastalar için Hu, her gün duygularını ayarlamaya ve kontrol etmeye ek olarak, duygularını hafifletmek için krizantem çayı da içebileceklerine dikkat çekti. Bardağa 10 veya daha fazla krizantem koyun, kaynar su dökün ve krizantemlerin kokusunu alana kadar demlenmesini bekleyin. Çiçekler tamamen açıldığında yavaş yavaş içebilir, ayrıca meyan kökü veya kurt üzümü (wolfberry) de ekleyebilirsiniz. Yeterince uzun süre demlendiğinde ve kokuyu alabiliyorsanız, servis yapmaya hazırdır.

2019 yılında Molecules dergisinde yayınlanan bir araştırma, krizantemin anti-enflamatuar, antipiretik, yatıştırıcı, nöroprotektif, anti-artritik ve anti-hipertansif etkilere sahip olduğunu belirtmiştir.

Kurt Üzümlü Krizantem Çayı Foto: Pixabay

2. Boyun, omuz ve sırt tutulması için Hu, Chize akupunktur noktasına her gün üç ila beş dakika vurmayı ve aynı zamanda beyne kan akışını artırabilecek şekilde başı hafifçe bir yandan diğer yana çevirmeyi önerdi. Zusanli ve Sanyinjiao’ya da dokunabilirsiniz, bu da kan dolaşımını artırabilir, ancak hamile kadınlar Sanyinjiao’ya dokunmaktan kaçınmalıdır.

Akupunktur noktası, Çin kültüründe ve geleneksel Çin tıbbında benzersiz bir terimdir ve her biri birçok sinir ucu ve kan damarına bağlı olan noktalardır. TCM’ye göre akupunktur noktaları vücut yüzeyindeki iç organlara ve meridyenlere dağılır. Qi ve kanın bir araya geldiği, aktığı, girdiği ve çıktığı belirli kısımlardır ve aynı zamanda insan vücudunun enerji toplama noktaları olarak kabul edilirler. TCM, masaj, sıvazlama ve akupunktur yoluyla, ilgili meridyen noktalarını uyararak hastalıkları tedavi edebilir.

Chize noktası. (The Epoch Times)
Zusanli ve Sanyinjiao noktaları. (The Epoch Times)

3. Soğuk havanın neden olduğu kan basıncındaki artış için, Hu bize kendimizi sıcak tutmamızı ve daha fazla sıcak çorba içmemizi hatırlatır, böylece periferik daralmış kan damarları doğal genişliklerine geri döner ve kan basıncı düşer.

Zhang’a göre, hipertansiyonu olan bir hastanın elleri ve ayakları üşüyorsa, sık idrara çıkıyorsa, sıcak içecek almayı seviyorsa, soğuğa toleranssızsa ve zayıfsa, TCM bunları tedavi etmek için akupunktur ve yakı kullanabilir. Bu durumda hedeflenen akupunktur noktaları Zusanli ve Guanyuan, Dazhui, Shenshu ve Mingmen olacaktır.

Guanyuan noktası. (The Epoch Times)
Dazhui noktası. (The Epoch Times)
Shenshu noktası. (The Epoch Times)
Mingmen noktası. (The Epoch Times)

Yazan: Sophia Yu, Epoch Times

Çeviri: T.A.Ç., Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.