Apaşlar Grubunun Gitaristi Yalçınkaya Tümay Hayatını Kaybetti

Fotoğraf: Y.Tümay Facebook

Apaşlar grubunun gitaristi Yalçınkaya Tümay, zatürreye bağlı organ yetmezliğinden 81 yaşında İstanbul’da hayatını kaybetti. Erkin Koray ve Cem Karaca gibi isimlerle çalışan Tümay yarın uğurlanacak.

Apaşlar grubunun gitaristi Yalçınkaya Tümay, zatürreye bağlı organ yetmezliğinden 81 yaşında İstanbul’da hayata gözlerini yumdu. Müziğe 14 yaşında başlayan Tümay, 1960’lı yıllarda Cem Karaca’nın solisti olduğu Apaşlar grubunun gitaristiydi. Cem Karaca’nın seslendirdiği Ayşem şarkısının da bestecisi olan Yalçınkaya Tümay, yarın Erenköy Galip Paşa Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Aile Mezarlığı’na defnedilecek.

Müzisyen Mehmet Soyarslan ile beraber Apaşlar grubunu kuran Yalçınkaya Tümay, 81 yaşında hayata gözlerini yumdu. Erkin Koray ve Cem Karaca gibi isimlerle çalışan Tümay, yarın Erenköy Galip Paşa Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Aile Mezarlığı’na sonsuzluğa uğurlanacak.

Fotoğraf: Y.Tümay facebook

Mehmet Soyarslan’la beraber Apaşlar’ın kurucusu olan Tümay, müziğe 14 yaşında başlamıştı. İlk enstrumanı piyanoydu; ardından ritm gitarı seçmişti. 50’lerin ortalarında esen rock’n roll rüzgârına kapılmış ve kafadarı Mehmet Soyarslan’la Apaşlar’a giden yolu açmıştı.

İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu’nu bitiren Tümay’ın ilk bestesi Please Love Me Again’di. 1956’dan 1968 yazına dek Soyarslan’la beraber müzik yapan Tümay, vatani görevinin ardından Nedim Demirelli ve Rıfat Öncel’le beraber Apaşlar’ı yeniden diriltmeye çalışsa da deneme bantlarındaki performansı yetersiz bulup projeden vazgeçmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.